O pracowniczym obowiązku zachowania poufności
O pracowniczym obowiązku zachowania poufności
R.pr. Izabela Dziubak-Napiórkowska, Starszy Prawnik z Działu Prawa dla Biznesu w KKZ, napisała artykuł „Obowiązek zachowania poufności w ramach stosunku pracy”, który ukazał się w miesięczniku „Personel plus”.
Przedsiębiorstwo operuje zazwyczaj pewnego rodzaju danymi i informacjami, które stanowią o jego konkurencyjności. Te dane objęte są najczęściej obowiązkiem zachowania poufności, który pracodawca może nałożyć na swojego pracownika.
Autorka artykułu podjęła powyższy temat i omówiła go w sposób bardzo obszerny. Przede wszystkim skupiła się na przedstawieniu definicji informacji poufnej w odniesieniu do kodeksu pracy. Podkreśliła, że kodeks pracy nie jest jedynym źródłem prawa, z którego wynika pracowniczy obowiązek zachowania poufności.
Według mec. I. Dziubak-Napiórkowskiej pracodawcy powinno szczególnie zależeć na nawiązaniu umowy o zachowaniu poufności. Nadmieniła, że takie zobowiązanie może obowiązywać zarówno w trakcie jak i po ustaniu stosunku pracy. Pracodawca może również zastrzec karę umowną, którą były pracownik będzie musiał zapłacić w przypadku naruszenia postanowień takiej umowy.
To artykuł dla wszystkich pracowników i pracodawców. Warto wiedzieć jak zadbać o interesy własne oraz firmowe. Zachęcamy do lektury.
Prenumerata dostępna jest tutaj.