Prawo właściwe – jak je ustalić?

14 września 2022

Prawo właściwe – jak je ustalić?

R.pr. Justyna Nawrot, Starszy Prawnik i apl. radc. Anna Kędzierawska z Działu Prawa dla Biznesu w KKZ, napisały artykuł „Hotel był za daleko od morza”, dostępny w „Rzeczpospolitej”.

Przed wyjazdem na zagraniczny urlop warto zorientować się, co zrobić w przypadku sytuacji kryzysowych, które prowadzą do tego, że trzeba odwołać swój pobyt. Warto wiedzieć, jakie prawo właściwe będzie nas obowiązywać w takich sytuacjach.

Autorki na samym początku wyjaśniły, że klient ma prawo wybrać, które prawo właściwe będzie go obowiązywać i jest to naczelna zasada rozporządzenia Rzym I. Dokonuje tego podpisując umowę, która nie musi przybierać sformalizowanej, papierowej formy.

Szczegółowo omówiły również temat skutków odwołania pobytu. Podały w jakich przypadkach można spodziewać się zwrotu zaliczki, a kiedy klient zobowiązany jest do uiszczenia nawet całości kwoty.

Rozróżniły powyższe kwestie w zależności od tego czy ma miejsce samodzielna rezerwacja pobytu, czy też klient decyduje się na tzw. imprezę turystyczną.

W tym wakacyjnym czasie warto wiedzieć co możne nas czekać za granicą. Aby się do tego przygotować, serdecznie zachęcamy do lektury.

Artykuł dostępny tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content