Miarkowanie kary umownej
Miarkowanie kary umownej
R. pr. Paulina Gruszczyńska z Działu Prawa dla Biznesu w KKZ, napisała artykuł „Jak miarkowana jest kara umowna?”, który właśnie ukazał się w dzienniku „Rzeczpospolita”.
Zagadnienia związane z umowami stanowią obszerną oraz istotną materię. Strony mogą zastrzec w umowie karę umowną. Na skutek zastrzeżenia kary umownej, strona która nie wykonała lub wykonała nienależycie zobowiązanie, będzie musiała zapłacić drugiej stronie umowy określoną sumę pieniężną. Ważne jest to, aby kara umowna została zastrzeżona we właściwej wysokości.
Autorka w swoim artykule wyjaśniła, że wysokość kary umownej zastrzeżona przez strony w umowie może ulec zmniejszeniu. Opisała podstawy, które umożliwiają żądanie zmniejszenia kary umownej przez dłużnika.
Pierwszą przesłanką jest sytuacja, w której zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, ważne jednak aby wykonana część zobowiązania zaspokajała istotny interes wierzyciela. Druga sytuacja, w której dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej to rażące wygórowanie kary umownej.
R. pr. Paulina Gruszczyńska skupiła się również na tym, na kim spoczywa ciężar dowodu, czyli kogo obciąża wykazanie przesłanek miarkowania kary umownej, a także zwróciła uwagę na brak możliwości wyłączenia i ograniczenia zmniejszenia kary umownej przez strony w umowie.
Temat ciekawy i na pewno przydatny, dlatego zachęcamy do zapoznania się artykułem, dostępnym tutaj.