Umowa wzajemna, a odpowiedni termin odstąpienia

7 października 2022

Umowa wzajemna, a odpowiedni termin odstąpienia

Apl. adw. Mateusz Malinowski z Działu Prawa dla Biznesu w KKZ napisał artykuł „Odpowiedni termin przy odstąpieniu od umowy wzajemnej”, który ukazał się w „Rzeczpospolitej”.

Umów należy dotrzymywać – jak pisze autor – jest to jedna z najważniejszych zasad prawa cywilnego. Jednak nie zawsze dzieje się tak, że świadczenie zostaje spełnione w sposób prawidłowy. W związku z tym prawo przewiduje pewne mechanizmy, aby strona mogła w pełni zadbać o swoje interesy. Głównym z nich jest art. 491 Kodeksu Cywilnego.

Przepis ten pozwala stronie na odstąpienie od umowy, w przypadku kiedy druga strona „zwleka” ze spełnieniem świadczenia. Aby jednak taka sytuacja mogła zaistnieć, musi zostać spełniony szereg przesłanek, które autor szczegółowo omawia.

Jedną z nich stanowi właśnie wyznaczenie drugiej stronie umowy wzajemnej odpowiedniego terminu spełnienia świadczenia. Apl. adw. Mateusz Malinowski opiera się na polskim orzecznictwie, które stwierdza, że termin powinien być obiektywnie realny. Co to znaczy i dlaczego prawo mimo wszystko chroni interesy osoby, która nie spełniła swojego świadczenia?

Odpowiedzi znajdziecie w ciekawej publikacji naszego aplikanta.

Artykuł dostępny jest tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content