Po co nam nowe prawo holdingowe?
Po co nam nowe prawo holdingowe?
R. pr. Joanna Chmielińska Szef Działu Prawa dla Biznesu w KKZ, udzieliła wywiadu dla „Legal Business Polska” na temat ostatniej nowelizacji k.s.h.
Mec. Chmielińska jest doświadczonym praktykiem prawa handlowego. Brała udział w pracach Zespołu ds. prawa koncernowego powołanego w ramach Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego w Ministerstwie Aktywów Państwowych, których celem było wypracowanie zasad regulacji funkcjonowania koncernów umownych oraz faktycznych.
Więcej - Podziękowania za udział w pracach Komisji - KKZ - Kancelaria Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni
Napisała wiele artykułów podejmujących tematykę dotyczącą planowanych zmian w obszarze grup spółek, rad nadzorczych, prawa holdingowego i innych.
W wywiadzie miała okazję powiedzieć więcej nie tylko na temat samej nowelizacji, ale również nowego prawa holdingowego. Wyjaśniła dlaczego jest ogromną zwolenniczką wprowadzonych zmian, zaznaczając, że rozumie krytyczne opinie i obawy innych ekspertów.
Jej zdaniem jednak wprowadzenie nowego prawa holdingowego jest zwyczajnie potrzebne, ponieważ do tej pory nie było praktycznie uregulowane. W podobny sposób myśli o przepisach dotyczących grup spółek i rad nadzorczych. Za ważny przepis uznaje również ten regulujący Business Judgment Rule. Swoje opinie uzasadnia konkretnymi przykładami z własnej praktyki.
Udzieliła również odpowiedzi na pytanie na temat obligatoryjności nowych przepisów. Wyjaśniła, że naturalnie zmiany te nie są narzucane i obowiązkowe, ale wierzy, że wielu przedsiębiorców chętnie wdroży je we własnych firmach, gdyż mogą ułatwić wiele procesów, zarówno dla nich, jak i dla managerów i pozostałych pracowników.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do lektury.
Wywiad dostępny jest tutaj.