Sport, a odpowiedzialność karna

19 grudnia 2022

Sport, a odpowiedzialność karna

Apl. adw. Bartłomiej Ceglarski z Działu Prawa Karnego i Compliance w KKZ udzielił komentarza do artykułu „Kontratyp ryzyka sportowego. Czy sportowiec może być ukarany w procesie karnym za czyn popełniony na boisku, torze wyścigowym lub w ringu?”, który ukazał się na portalu i.pl.

Instytucja kontratypu ryzyka sportowego nie jest co prawda bezpośrednio zawarta w przepisach prawa, mimo tego funkcjonuje jako praktyka, wypracowana przez samych prawników. Polega na wyłączeniu bezprawności zachowania, które w normalnych warunkach podlegałoby karze.

Eksperci, w tym apl. adw. Bartłomiej Ceglarski, odnieśli się do wspomnianej instytucji, posługując się konkretnymi przykładami ze świata sportu.

Nasz autor przywołał sytuację, która miała miejsce podczas walki bokserskiej w Las Vegas w 1997 roku. Wtedy to, podczas walki Mike Tyson w ponadprzeciętny dla ryzyka sportowego sposób przyczynił się do uszczerbku na zdrowiu swojego przeciwnika Evandera Holyfield’a.

Tyson został wówczas ukarany jedynie dyscyplinarnie, jednak nie poniósł żadnej ponadto odpowiedzialności karnej. Nie mniej jednak, gdyby sytuacja miała miejsce w Polsce konsekwencje, okazałaby się dla niego dużo bardziej poważne.

Apl. adw. Bartłomiej Ceglarski wspomina o jeszcze jednej sytuacji, w której jednak doszło do faktycznego przekroczenia ryzyka sportowego, a sprawcy zostali skutecznie ukarani, m.in. karą pozbawienia wolności.

Artykuł idealny dla amatorów sportu, jak i ciekawych case’ów ze sportowo-prawnego świata.

Publikacja dostępna tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content