Czy tzw. umowy śmieciowe powrócą z nową mocą?
Czy tzw. umowy śmieciowe powrócą z nową mocą?
Na wdrożenie nowych przepisów Kodeksu pracy każdy już czeka z niecierpliwością. Zmiany mają objąć dwa zasadnicze obszary. Pierwszy z nich związany jest z przejrzystymi i przewidywalnymi warunkami pracy, a drugi dotyczy zachowania równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym. Zapewnić ma to wdrożenie dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady UE.
Swoimi spostrzeżeniami i obawami w związku z nowelizacją podzieliła się nasza ekspertka prawa pracy r. pr. Izabela Dziubak-Napiórkowska, Starszy Prawnik z Działu Prawa dla Biznesu w KKZ w swoim artykule „Sejm zmienia kodeks pracy. Ekspertka: mogą powrócić umowy śmieciowe”, który właśnie ukazał się w „Forbes”.
Analizując przepisy, autorka zwróciła uwagę na to jaki wpływ będą one miały na umowy, głównie umowy na okres próbny, które będą mogły być w praktyce zawierane na okres dłuższy niż 3 miesiące. Podkreśla, że może być to dla pracodawcy korzystne, ponieważ będzie mógł lepiej sprawdzić kompetencje pracownika. Niestety może to również nieść niekorzystne skutki, jeśli pracownik okaże się nierzetelny i skory do wykorzystania pracodawcy w pewnym stopniu.
Zmiany dotkną również umów na czas określony, które w kilku ważnych aspektach zostaną zrównane z umowami na czas nieokreślony. Może to zwiastować powrót do „przeciągających się” umów zleceń.
Czy nowelizacja okaże się korzystna dla pracodawców? Zachęcamy do lektury.
Artykuł dostępny tutaj.