Ochrona dóbr osobistych – kolejny sukces
Ochrona dóbr osobistych – kolejny sukces
Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym w całości oddalił powództwo o ochronę dóbr osobistych wytoczone przeciwko jednemu z dziennikarzy zajmujących się tematyką historyczną.
Sprawa dotyczyła książki, w której dziennikarz ujawniał powiązania rodzinne i środowiskowe niektórych przedstawicieli zawodów prawniczych z władzami i elitą komunistycznej Polski. Jednym z bohaterów tej publikacji był pułkownik, pełniący kierownicze stanowiska w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej, który po ustanowieniu władz komunistycznych na terenie Polski brał udział w akcji zwalczania polskiego podziemia niepodległościowego. Z uwagi na jego przeszłość, dziennikarz określił go mianem „stalinowskiego zbrodniarza”.
Córki wskazanego pułkownika uznały, że takie określenie narusza ich dobra osobiste, w tym prawa do kultu pamięci po osobie zmarłej i na tym tle sformułowały szereg roszczeń, domagając się m.in. wprowadzenia zakazu dalszego drukowania, rozpowszechniania, wprowadzania do obrotu i promocji książki autorstwa Klienta Kancelarii oraz nakazanie usunięcia z rynku niesprzedanych dotychczas egzemplarzy książki.
Proces przed Sądem pierwszej instancji trwał niemal 5 lat, a w jego trakcie przeprowadzono szeroko zakrojone postępowanie dowodowe. Zgromadzono setki stron dokumentów historycznych, a także przesłuchano wielu świadków, w tym uznanych historyków zajmujących się okresem PRL.
Sąd w całości oddalił powództwo, uznając, że w świetle materiałów, na których opierał się Klient Kancelarii, dokumentujących przeszłość pułkownika, z uwzględnieniem tego, że jego aktywność (w tym zbrojna w ramach struktur Wojska Polskiego, walczącego wówczas także przeciwko Polakom) przypadła na okres zwany w historii Polski „stalinizmem”, w którym komunistyczne środowiska siłą i przemocą utrwalały swoją władzę, autor książki był uprawniony do użycia takiego sformułowania.
Klienta Kancelarii reprezentował adw. Hubert Kubik.
Sygnatura akt: III C 443/18.