Program komputerowy, a patent

27 kwietnia 2023

Program komputerowy, a patent

Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Powstaje dużo nowych urządzeń, w tym programów komputerowych. I tutaj pojawia się ważne pytanie, czy taki program można uznać za wynalazek i opatentować? Temat omówiły szeroko r.pr. Justyna Nawrot oraz apl. radc. Anna Kędzierawska z Działu Prawa dla Biznesu w KKZ, w swoim artykule „Czy da się opatentować program komputerowy?”, który ukazał się w „Wprost”.

Przede wszystkim autorki podały zasadnicze różnice między patentem a ochroną prawno-autorską. Wyjaśniły jakie cechy musi posiadać program komputerowy, aby mógł zostać poddany jakiejkolwiek ochronie. Wspomniały, że to właśnie patent zapewnia szerszą ochronę, ale praktycznie niemożliwym jest, aby program komputerowy uznać za samodzielny wynalazek. Może on stanowić jedynie jego składową.

Autorki skupiły się również na tym kto ma prawo do patentu. Przeanalizowały kiedy wynalazek (z programem komputerowym) będzie własnością pracownika, a kiedy firmy. Omówiły kwestie wynagrodzenia, zagadnienia tzw. pomocy przedsiębiorcy oraz wysokości zarobków wynalazcy.

Wszystkich miłośników branży IT zachęcamy do lektury.

Artykuł dostępny tutaj.

Skip to content