- Aktualności -
Skuteczna ochrona dla ofiar przemocy?
Przemoc w rodzinie to poważny problem nie tylko prawny, ale przede wszystkim społeczny. Wydaje się jednak, że legislatorzy wyszli naprzeciw jej ofiarom. Istotne zmiany jakie przyniosła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej omówiły szczegółowo adw. Karolina Kulikowska-Siewruk, Szef Praktyki Prawa Rodzinnego oraz adw. Patrycja Boguska z Działu Postępowań Spornych w KKZ. Ich spostrzeżenia dostępne są w artykule „Przeciwdziałanie przemocy ma wyglądać inaczej", który właśnie ukazał się w „Rzeczpospolitej”.
Autorki piszą o zmianach w zakresie pojęć, takich jak „przemoc w rodzinie”, którą ma zastąpić określenie „przemoc domowa”. Definicja ta pozwoli zwiększyć zakres podmiotowy, tego, kto może zostać objęty ochroną.
Zmianą wartą uwagi jest również opracowanie standardów pomocy osobom doznającym przemocy domowej oraz propozycja objęcia programami psychologiczno-terapeutycznymi zarówno ofiar przemocy, jak i osób stosujących przemoc.
„Niebieska karta” również została „dotknięta” nowelizacją. Osoby, które były nią objęte, zostaną poddanie działaniom monitorującym przez okres 9 miesięcy od momentu, zakończenia procedury karty.
Wprowadzone zmiany, wyraźnie prowadzą ku lepszemu. Jak będzie w praktyce? Przekonamy się już wkrótce.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do lektury.
Artykuł dostępny tutaj.