Co z pracą zdalną w wakacje?
Co z pracą zdalną w wakacje?
Trwają wakacje, pogoda dopisuje, ciężko wysiedzieć w biurze. Obecnie obowiązujące przepisy dają możliwość okazjonalnej pracy zdalnej. Jest to do 24 dni w roku. Czy to znaczy, że tę pracę można wykonywać z dowolnego miejsca np. z działki czy z leżaka nad morzem?
Tę kwestię poruszyła w komentarzu do programu „Trójki” Polskiego Radia – „Zapraszamy do Trójki” - r.pr. Izabela Dziubak-Napiórkowska, Szef Praktyki Prawa Pracy w KKZ.
W swojej wypowiedzi zwróciła uwagę, że nie zawsze przełożony może zgodzić się na pracę w wybranym miejscu. Głównie jest to podyktowane kwestą higieny i bezpieczeństwa pracy, za którą pracodawca odpowiada. Drugi ważny aspekt, który wzięła pod uwagę to kwestie zadbania o bezpieczeństwo danych firmy. Miejsca publiczne, gdzie ktoś może podsłuchać naszą służbową rozmowę, przeczytać dane z laptopa, nie do końca są odpowiednie, aby taką pracę świadczyć i jednocześnie zachować poufność informacji.
Dodała, że pracodawca powinien określić warunki pracy zdalnej w wewnętrznym regulaminie czy też w porozumieniu ze związkami zawodowymi.