Czy wspólnik może szybciej opuścić spółkę osobową?
Czy wspólnik może szybciej opuścić spółkę osobową?
Co może zrobić wspólnik spółki osobowej kiedy chce ją opuścić? KSH przewiduje dla niego dwie główne opcje. Jedną z nich jest wypowiedzenie umowy spółki, gdzie okres wypowiedzenia trwa aż 6 miesięcy. Czy można go skrócić? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań udzielił apl. adw. Maciej Wierzchowiec z Działu Prawa dla Biznesu w KKZ w swoim artykule „Skrócenie wypowiedzenia umowy spółki osobowej”, który ukazał się w „Pulsie Biznesu”.
Autor wspomina o dwóch możliwościach wyjścia wspólnika ze spółki osobowej, które przewiduje prawo. Jest to wspomniane już wypowiedzenie umowy spółki oraz sprzedaż ogółu praw i obowiązków. Oprócz tego w samej doktrynie i orzecznictwie dopuszcza się niekiedy inny sposób, czyli wystąpienie wspólnika ze spółki na mocy porozumienia wszystkich wspólników. Nie jest to jednak bezsprzecznie akceptowalne.
Jeśli chodzi zaś o wypowiedzenie umowy spółki osobowej przez wspólnika, muszą zostać spełnione pewne warunki. Najważniejszym jest to, że umowa ze spółką musi być zawarta na czas nieoznaczony. W tym przypadku jednak obowiązuje nie krótszy niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia. Nasz autor opowiedział o tym, kiedy można skutecznie go skrócić.
Aby poznać odpowiedź na to pytanie zachęcamy do sięgnięcia po ciekawą lekturę apl. adw. Macieja Wierzchowca.
Artykuł dostępny tutaj.