Zakażenie – jakie prawa ma pacjent?

17 lipca 2023

Zakażenie – jakie prawa ma pacjent?

Do zakażeń szpitalnych dochodzi najczęściej wtedy, kiedy personel danej placówki medycznej nie zadba odpowiednio o higienę czy to własną, czy narzędzi medycznych. Konsekwencje takiego zakażenia, mogą być bardzo poważne. Jak pacjent może dochodzić swoich roszczeń w takiej sytuacji? Na to pytanie odpowiedziała adw. Maria Nowakowska z Działu Postępowań Spornych w KKZ w artykule „Bakterie grozy – to pacjent musi dowieść, że poniósł uszczerbek na zdrowiu”, który ukazał się na portalu „Menedżer zdrowia”.

Autorka wyjaśniła do jakich rodzajów zakażeń może dojść w szpitalu oraz jakie są możliwe skutki zakażenia. Podkreśliła fakt, że liczba zakażeń szpitalnych wywołanych przez bakterie, które są oporne na działanie antybiotyków wzrosła w ostatnim czasie o ok. 400 procent. ć Strategię działań prewencyjnych usystematyzować ma nowelizacja rozporządzenia w sprawie listy czynników alarmowych, rejestrów zakażeń szpitalnych i czynników alarmowych oraz raportów o bieżącej sytuacji epidemiologicznej szpitala, która weszła w życie 1 czerwca 2023 r.

Adw. Maria Nowakowska przedstawiła, w jaki sposób najczęściej dochodzi do zakażeń w szpitalach oraz jak i kiedy pacjent będzie mógł dochodzić swoich roszczeń. Następnie omówiła różnicę miedzy zadośćuczynieniem, a odszkodowaniem w przypadku zakażenia.

Według autorki istnieje szansa na to, że dochodzenie roszczeń stanie się mniej skomplikowane dla pacjentów, a to za sprawą Ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz niektórych innych ustaw.

Jakie zmiany wprowadzi ten akt prawny? Zainteresowanych zapraszamy do lektury.

Artykuł dostępny tutaj.

Skip to content