Dlaczego sądy nie sprzyjają pokrzywdzonym?
Dlaczego sądy nie sprzyjają pokrzywdzonym?
Obecnie mierzymy się z kryzysem gospodarczym, do którego przyczynia się duża ilość popełnianych przestępstw o charakterze karnym gospodarczym lub karnym skarbowym. Mimo, że przepisy w tym obszarze wydają się być jasne, to jednak orzecznictwo sądów karnych znacznie utrudnia pokrzywdzonym egzekwowanie naprawy poniesionej szkody. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiedział apl. adw. Bartłomiej Ceglarski z Działu Prawa Karnego i Compliance w swoim artykule „Sądy karne nie ułatwiają pokrzywdzonym egzekwowania naprawy poniesionej szkody”, który ukazał się w „Dziennik Gazeta Prawna”.
Dla pokrzywdzonych naprawienie szkody jest swoistym „być albo nie być”. Mówimy przecież o sprawach, w których chodzi o naprawdę wysokie sumy. Sądy karne nie chcą jednak nadawać klauzuli wykonalności, jeśli wyrok jest jedynie częściowo prawomocny. Ta praktyka przeczy jednej z podstawowych zasad postępowania karnego, czyli ochronie interesu pokrzywdzonego.
Autor szczegółowo omówił również podstawę egzekucji komorniczej, jak i kwestię ograniczonego zastosowania procedury cywilnej odnośnie nadawania klauzuli wykonalności. Wyjaśnił także co tak naprawdę powstrzymuje sądy przed szybszym nadaniem klauzuli.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do lektury.
Artykuł dostępny tutaj.