Pay gap będzie wyrównany?

20 lipca 2023

Pay gap będzie wyrównany?

Czy pay gap wciąż stanowi spory problem w UE? Okazuje się, że mimo tego, że w Polsce różnica w wynagrodzeniu za godzinę pracy między kobietami i mężczyznami wynosi 4,5%, to średnia UE to aż 12,7%. UE wyszła naprzeciw i wprowadziła przepisy, które mają prowadzić przede wszystkim do tego, aby wynagrodzenia stały się jawne, a co za tym idzie pay gap uległ wyrównaniu. Temat szczegółowo omówiła r.pr. Izabela Dziubak-Napiórkowska, Szef Praktyki Prawa Pracy w KKZ, w swoim artykule „Jawność wynagrodzeń w kontekście przepisów unijnych”, który ukazał się w „HR na szpilkach”.

Autorka pierwszorzędnie opowiedziała o Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (dalej: Dyrektywa).

Wyjaśniła jak zmieni się sytuacja na rynku pracy kiedy przepisy dyrektywy zostaną implementowane. Przede wszystkim wprowadzone zostaną narzędzia umożliwiające porównywanie wartości pracy między płciami. Pracodawcy zobowiązani będą do podania pracownikowi oprócz początkowego wynagrodzenia także jego przedziałów. Będą musieli zdawać również sprawozdanie w zakresie luki płacowej ze względu na płeć.

A jak przepisy odnośnie jawności wynagrodzeń wyglądają aktualnie w Polsce? Odpowiedź czeka w artykule naszej ekspertki.

Magazyn z artykułem dostępny tutaj.

Skip to content