- Wznowienie -

25 stycznia 2024

Wznowienie postępowania karnego – jak przygotować wniosek? 


Wniosek o wznowienie postępowania to jedno z trudniejszych do sporządzenia pism procesowych na gruncie postępowania karnego. Pod wieloma względami różni się od tradycyjnych pism. Niewłaściwe przygotowanie wniosku może spowodować odmowę jego przyjęcia (czasem nawet bez wzywania do uzupełnienia braków formalnych) lub pozostawienie bez rozpoznania, zaś decyzje w tym przedmiocie bardzo trudno jest zaskarżyć. O czym należy pamiętać sporządzając wniosek o wznowienie postępowania?  

Na czym polega trudność?

Trudność w sporządzeniu wniosku o wznowienie postępowania karnego wynika z nadzwyczajnego charakteru tej instytucji. Postępowanie o wznowienie postępowania zmierza do wzruszenia treści prawomocnego, często podlegającego już wykonaniu lub nawet wykonanego orzeczenia sądu. Z tej przyczyny przesłanki do wznowienia postępowania karnego są surowe. We wniosku inicjującym tego rodzaju postępowanie należy skrupulatnie wykazać ich istnienie.

Przymus adwokacko-radcowski - jaki ma wpływ na przyjęcie wniosku?

Zgodnie z przepisami postępowanie o wznowienie postępowania może być zainicjowane na wniosek strony lub z urzędu. Co do zasady nie ma terminów limitujących złożenie wniosku o wznowienie postępowania. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania wykazania istnienia przesłanek do wznowienia, ustawodawca postanowił, że wniosek o wznowienie postępowania, jeżeli nie pochodzi od prokuratora, powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata, radcę prawnego albo radcę Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej – jest to tzw. przymus adwokacko-radcowski.

Co kiedy przymus adwokacko-radcowski nie zostanie spełniony?

Jeżeli powyższy wymóg nie zostanie spełniony sąd ma prawo odmówić przyjęcia takiego wniosku. Warunkiem takiej odmowy jest jednak uznanie przez sąd, że biorąc pod uwagę treść i powołane w nim okoliczności, wniosek jest oczywiście bezzasadny. Możliwe jest więc samodzielne wniesienie wniosku o wznowienie postępowania, jednak wniosek taki nie może zostać uznany za oczywiście bezzasadny, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do odmowy jego przyjęcia. W tym miejscu warto wskazać, że na zarządzenie o odmowie przyjęcia wniosku przysługuje zażalenie do tego samego sądu.

Wymogi formalne wniosku o wznowienie postępowania - co będzie badał sąd?

Sąd badana przede wszystkim, czy wniosek pochodzi od profesjonalnego pełnomocnika reprezentującego uprawnioną stronę. Dodatkowo bada również czy wniosek spełnia pozostałe stawiane przed nim wymogi formalne. W pierwszej kolejności badane są wymogi przewidziane dla wszystkich pism procesowych.

Sąd sprawdza m.in.:

  • czy pismo jest prawidłowo podpisane,
  • czy zawiera wszystkie opisane w nim załączniki,
  • czy wskazano w nim dane adresowe i kontaktowe wnioskodawcy.

Na tym etapie sąd również sprawdzi, czy do wniosku o wznowienie postępowania karnego dołączono dowód uiszczenia opłaty od wniosku. Wniosek o wznowienie postępowania karnego podlega opłacie w wysokości 150 zł.

WAŻNE!

Jeżeli sąd stwierdzi, że wniosek o wznowienie postępowania zawiera braki formalne, wezwie wnioskodawcę do ich uzupełnienia w terminie 7 dni. W tym czasie należy uzupełnić wskazane przez sąd braki. Nieuzupełnienie braków lub zrobienie tego z opóźnieniem może spowodować, że dojdzie do odmowy przyjęcia wniosku lub, że zostanie on pozostawiony bez rozpoznania.

Ile odpisów wniosku powinien złożyć wnioskodawca?

Warto wspomnieć, że jednym z wymogów formalnych jest obowiązek załączenia do wniosku odpowiedniej liczby jego odpisów wraz z załącznikami. Otóż przepisy nakazują dołączyć do wniosku jego odpisy dla stron przeciwnych. Nie chodzi tutaj wyłącznie o prokuratora. Przykładowo, gdy wnioskodawcą jest skazany, a w sprawie z oskarżenia publicznego występował pokrzywdzony wraz z pełnomocnikiem, to należy dołączyć odpis wniosku dla każdego z tych podmiotów.

We wniosku o wznowienie postępowania, podobnie jak w innych środkach zaskarżenia, należy wskazać czego wnioskodawca się domaga. Wskazanie na samo wznowienie postepowania jest niewystarczające. Sąd uwzględniając wniosek uchyla zaskarżone orzeczenie i może:

  • przekazać sprawę do ponownego rozpoznania;
  • uniewinnić oskarżonego;
  • umorzyć postępowanie.

WAŻNE!

Wniosek o wznowienie postępowania może zawierać także wniosek o wstrzymanie wykonalności orzeczenia, które wnioskodawca usiłuje wzruszyć jak również wniosek o przeprowadzenie czynności sprawdzających.

Niejawny charakter posiedzenia - o co warto zadbać przed?

Jeżeli wniosek ,,przejdzie’’ przez pierwszy etap oceny, sąd zbada go dalej pod kątem merytorycznym. Na tym etapie sąd oceni zasadność argumentów wnioskodawcy. Zbada i oceni przedstawiony przez niego materiał dowodowy. Zasadą jest, że posiedzenie, na którym dochodzi do analizy merytorycznej wniosku o wznowienie postępowania jest co do zasady niejawne. To znaczy, że nie mogą brać w nim udziału strony postepowania. W związku z tym bardzo ważne jest by już we wniosku jak najdokładniej przedstawić okoliczności przemawiające za wznowieniem postępowania. Może się okazać, że później nie będzie już szansy by coś ,,dopowiedzieć’’ lub uzupełnić wniosek.  

WAŻNE!

Istnieje możliwość, by we wniosku o wznowienie postępowania złożyć wniosek o umożliwienie stronie udziału w posiedzeniu. Warto rozważyć taką okoliczność, ponieważ można uzyskać możliwość szerszego odniesienia się do treści wniosku.

Dlaczego warto zasięgnąć pomocy profesjonalisty?

Samo zainicjowanie wznowienia postępowania karnego nie jest łatwym zadaniem. Jeszcze trudniejsze jest uzasadnienie swoich racji. Wyjątkowy charakter omawianej instytucji powoduje, że sąd jest zobowiązany do bardzo szerokiej kontroli, co powoduje, że naprawdę łatwo jest otrzymać decyzję negatywną w przedmiocie wniosku. Stąd tak istotne jest by wniosek o wznowienie postępowania od samego początku udowadniał zasadność wznowienia postępowania i spełniał zarazem liczne stawiane przed nim wymogi formalne. Biorąc pod uwagę przymus adwokacko-radcowski warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

Masz więcej pytań? Potrzebujesz wsparcia?

Skontaktuj się z nami!

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content