Kontrowersje wokół Ustawy o cudzoziemcach
Kontrowersje wokół Ustawy o cudzoziemcach
Do Ustawy o cudzoziemcach wprowadzono nowy artykuł 329a, który wywołuje spore kontrowersje, nie tylko w świecie prawniczym, ale również w społeczeństwie. Dlaczego? Tę kwestię szeroko omówił r.pr. Paweł Gołębiewski, Szef Praktyki Przestępczości Międzynarodowej i Obsługi Klienta Zagranicznego w swoim artykule „Są obawy działalności terrorystycznej? Organy państwa na uprzywilejowanej pozycji”, który ukazał się na portalu „Prawo.pl”.
Autor wskazał, że kontrowersje wynikają przede wszystkim z faktu pozbawienia cudzoziemca podstawowych praw, zagwarantowanych nie tylko w Konstytucji RP, ale również aktów prawa międzynarodowego. Nowe przepisy umożliwiają Ministrowi do spraw wewnętrznych na wniosek organów ścigania lub służb specjalnych wydanie decyzji o natychmiastowym przymusowym powrocie cudzoziemca, gdy istnieje podejrzenie o działalność terrorystyczną lub szpiegowską. Jest to sprzeczne z prawem do rzetelnego i uczciwego procesu.
Ekspert omówił kwestię zobowiązania takiego cudzoziemca do powrotu do kraju oraz zakazu ponownego wjazdu do Polski. Wyjaśnił również jak nowe przepisy mają się do co do zgodności z prawem polskim i międzynarodowym.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury. – tutaj