- Aktualności -
Rozprawy zdalne – większa efektywność czy zagrożenie dla uczestników postepowania?
Od 14 marca 2024 roku rozprawy zdalne na stałe zostały wprowadzone do kodeksu postępowania cywilnego. Jest to kolejny krok ustawodawcy w celu cyfryzacji procesów sądowych. Rozprawy online są jednak nadal zjawiskiem stosunkowo młodym, którego wymiar sprawiedliwości wciąż się uczy. O nowelizacji oraz plusach i minusach wprowadzonych rozwiązań opowiedziała apl. adw. Agnieszka Marjańska z Działu Postępowań Spornych w swoim artykule „Rozprawy zdalne. Jak złożyć wniosek, co w przypadku problemów z połączeniem”. Publikacja dostępna jest na portalu „Prawo.pl”.
Autorka opisała zarówno pozytywne aspekty rozpraw zdalnych takie jak oszczędność czasu stron postępowania, jak i zagadnienia problematyczne dotyczące m.in. oceny wiarygodności świadków czy wpływu potencjalnych problemów technicznych na przebieg rozprawy. Wyjaśniła również dlaczego rozprawy zdalne znalazły uregulowanie w k.p.c. i jaki wpływ na to miała pandemia COVID-19.
Mec. Marjańska odpowiedziała również na szereg praktycznych pytań odnoszących się do nowelizacji m.in. w jaki sposób złożyć wniosek o przeprowadzenie rozprawy zdalnej czy też jakie konsekwencje mogą wiązać się brakiem stawiennictwa na taką rozprawę.
Po więcej zapraszamy do artykułu – tutaj.