Sprostowanie prasowe – szybki proces i szybki sukces
Sprostowanie prasowe – szybki proces i szybki sukces
Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym orzekł o tym, że redaktor naczelny jednego z najpopularniejszych serwisów internetowych w Polsce ma obowiązek opublikować sprostowanie klienta Kancelarii, w całości podzielając twierdzenia wywodzone przez prawników Kancelarii.
W jednym z największych serwisów internetowych ukazała się seria artykułów na temat klienta Kancelarii – biznesmana z branży nowych technologii. Artykuły zawierały szereg nieprawdziwych informacji, o których sprostowanie wystąpił klient Kancelarii.
Z uwagi na odmowę publikacji sprostowania przez redaktora naczelnego serwisu koniecznym stało się wytoczenie powództwa. Sąd Okręgowy w całości podzielił argumentację prezentowaną przez prawników Kancelarii nakazując opublikowanie żądanego sprostowania w całości.
Sąd podkreślił, iż sprostowanie miało charakter rzeczowy. Dodatkowo, wskazał, iż nie podziela w żadnej mierze zarzutów strony przeciwnej, jakoby powództwo nosiło znamiona SLAPP (ang. Stategic Lawsuit Against Public Participation), ponieważ każdy obywatel ma prawo domagać się sprostowania w przypadku, gdy publikacja odnosząca się do jego osoby zawiera informacje nieprawdziwe lub nieścisłe.
To już kolejne uwzględnione przez Sąd Okręgowy powództwo o sprostowanie w sprawie klienta Kancelarii, wytoczone w odpowiedzi na wspomnianą serię artykułów. Korzystny wyrok zapadł ponownie w niespełna 2 miesiące od chwili wszczęcia postępowania.
Za sprawę odpowiedzialni są: adw. Karolina Krężel oraz adw. Mateusz Omelan. Gratulujemy!
Sygnatura sprawy: SO Warszawa IV C 175/24