Nekrobiżuteria w Polsce

6 maja 2024

Nekrobiżuteria w Polsce

Jak wiadomo za popytem zawsze idzie podaż, dlatego przedsiębiorcy starają się odpowiadać na wszystkie potrzeby rynku. A co może być taką potrzebą? Np. chęć posiadania szczątków zmarłej bliskiej osoby zawsze przy sobie. Jubilerzy oczywiście chętnie oferują wykonywanie pięknej biżuterii ze szczątków zmarłych. Na zachodzie rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. A jak jest w Polsce? O tym opowiedziała apl. adw. Paulina Polanowska z Działu Postępowań Spornych w artykule „Biżuterię z prochów zmarłych można kupić również w Polsce. Diamenty z ludzi sprzedają się średnio po kilkanaście tysięcy złotych”, który ukazał się w „Forbes”.

Autorka zaznaczyła na samym początku, że wykonywanie biżuterii ze szczątków ciała ludzkiego jest w świetle prawa polskiego nielegalne. Ciało może być chowane (poza kilkoma drobnymi wyjątkami) wyłącznie na cmentarzach. Jest to „wina” przestarzałych przepisów, które nie pozwalają swobodnie rozporządzać ludzkim ciałem po śmierci. Nawet wyrażenie konkretnej woli w testamencie, zostałoby uznane za nieważne.

Osoby, które w Polsce zdecydowałyby się na wytworzenie takiej biżuterii ponosiłyby nie tylko odpowiedzialność karną, ale również cywilną. Czy państwo jest w stanie to jednak kontrolować? Odpowiedź czeka w artykule – tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content