- Aktualności -

7 maja 2024

Edukować o mediacji, a nie przymuszać

Minister rozwoju i technologii zwrócił uwagę, że pomimo nowelizacji k.p.c. wciąż za mało przedsiębiorców decyduje się na pozasądowe rozwiązywanie sporów. Zapowiedział zmiany w przepisach, które mają „zmusić” do tego strony procesów gospodarczych. Czy jednak takie nakazy mają szansę się sprawdzić? Temat skomentowała adw. Aleksandra Pyrak-Pankiewicz, Szef Działu Postępowań Spornych w KKZ w artykule „Czy sąd powinien przymuszać do mediacji?”, który ukazał się w „Pulsie Biznesu”.

Aktualnie obowiązujące przepisy zobowiązują do wskazania w pozwie, czy strony podjęły próbę polubownego zakończenia konfliktu, zaś decyzja sądu o skierowaniu stron do mediacji jest fakultatywna. Dane pokazują, że strony rzadko decydują się próby polubownego zażegnania konfliktu, które co do zasady miałoby służyć „odkorkowaniu” sądów i przyspieszeniu postępowań, które potrafią ciągnąć się latami.

MRiT zaproponowało wprowadzenie katalogu spraw, w których podjęcie pozasądowych prób rozwiązania sporu będzie obowiązkowe. Mec. Pyrak-Pankiewicz podkreśliła, że rozumie zamysł ministerstwa, jednak uważa, że ustawowe zmuszanie przedsiębiorców do takiego rozwiązania może przynieść odwrotny skutek. Stwierdziła, że znacznie lepiej jest wciąż edukować na temat korzyści polubownego rozwiązywania sporów.

Dla większości przedsiębiorców wejście na drogę sądową jest ostatecznością i wynikiem licznych przemyśleń i kalkulacji kosztów. Zawracanie ich zatem z tej drogi w sposób przymusowy wydaje się być bezcelowe. Po więcej ciekawych spostrzeżeń zapraszamy do artykułu – tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content