Sukces – obniżenie kary dla klienta
Sukces – obniżenie kary dla klienta
Skuteczna apelacja doprowadziła do obniżenia klientowi wymiaru kary z 3 lat 6 msc. pozbawienia wolności do 1,5 roku pozbawienia wolności.
Klient zwrócił się do KKZ o pomoc już po wydaniu niekorzystnego (i surowego) wyroku przez Sąd I instancji i kilka dni przed upływem terminu do złożenia apelacji, dlatego w myśl zasady „Klient w potrzebie, wszystkie ręce na pokład” powołany został zespół do sporządzenia środka zaskarżenia.
Sąd I instancji skazał klienta na karę 3 lat 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę za sprzedaż i udzielenie substancji psychotropowych małoletnim. Wyrok ten był nadzwyczajnie surowy zwłaszcza, że sprawca w chwili popełnienia czynów miał 18 lat, natomiast małoletni, którym substancje zostały sprzedane i udzielone byli ledwie kilka miesięcy młodsi. Jednak ta okoliczność zaważyła na tym, że czyny klienta zostały zakwalifikowane jako zbrodnia popełniona na osobach poniżej 18 roku życia i w konsekwencji zaostrzająca wymiar kary.
Strategia obrończa ukierunkowana była na wykazanie licznych uchybień procesowych popełnionych w ramach postępowania przed sądem I instancji, naruszeń prawa materialnego oraz uchybienia związanego z orzeczeniem niewspółmiernie wysokiej kary wobec sprawcy młodocianego.
Na skutek złożonej apelacji oraz dzięki stanowisku przedstawionym na rozprawie apelacyjnej Sąd Apelacyjny zmienił wyrok Sądu Okręgowego zmniejszając klientowi wymiar kary do 1 roku 6 miesięcy pozbawienia wolności.
Znaczące złagodzenie kary daje Klientowi możliwość ubiegania się w postępowaniu penitencjarnym o zezwolenie na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego. Z uwagi na to, że klient jest osobą młodocianą, dla której przestępstwo miało w życiu charakter jedynie incydentalny możliwość ta daje szansę na kontynuację toku studiów oraz brak izolacji więziennej, która nie sprzyja budowaniu właściwych wzorców, zwłaszcza u ludzi młodych.
Wielkie Gratulacje dla zaangażowanych w sprawę adw. Katarzyny Targosz, adw. Magdaleny Szyfman-Łupińskiej oraz adw. Urszuli Piątkowskiej-Banach, Szefa Praktyki Przestępczości Kryminalnej i Narkotykowej.