- Aktualności -

21 czerwca 2024

Polska i Ukraina – wojenna ekstradycja

Relacje polsko-ukraińskie regulowane są m.in. przez umowę o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych, sporządzoną w 1993 roku. Umowa ta szczegółowo określa zasady współpracy sądowej, jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń. Znajdują się w niej przepisy przepisy dotyczące ekstradycji, zgodnie z którymi Polska i Ukraina zobowiązały się do wzajemnego wydawania osób poszukiwanych za przestępstwa, które w obu państwach są zagrożone karą co najmniej roku pozbawienia wolności.

A jak przepisy te mają się do wydania tych, którzy uchylają się od obowiązku służby wojskowej? O tym opowiedział r.pr. dr Paweł Gołębiewski, Szef Praktyki Przestępczości Międzynarodowej i Klienta Zagranicznego w artykule „Uciekli do Polski przed wojskiem. Czy Polska ma obowiązek wydać obywatela Ukrainy uchylającego się od służby wojskowej?”, który ukazał się w „Forbes”.

Ekspert wyjaśnił, że obywatele Ukrainy przebywający w Polsce, jeśli są poszukiwani w związku z ciężkimi przestępstwami, mogą zostać poddani procedurze ekstradycji. Jednak uchylanie się od służby wojskowej, choć jest poważnym naruszeniem, nie stanowi podstawy do ekstradycji zgodnie z umową, chyba że towarzyszą mu inne czyny np. korupcyjne. Te przypadki mogą podlegać ściganiu i prowadzić do wydania osoby. Tymczasem sytuacja prawna ukraińskich obywateli w Polsce regulowana jest także przez przepisy zapewniające legalny pobyt w związku z konfliktem zbrojnym, co dodatkowo komplikuje ewentualne procedury ekstradycyjne. Po więcej trafnych spostrzeżeń zapraszamy do artykułu – tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content