- Aktualności -

27 czerwca 2024

Zakaz prowadzenia pojazdów a wyrok TK

W ostatnim czasie sporo mówi się o wyroku TK odnośnie do przepisów dotyczących dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Niekonstytucyjność przepisu polegała na tym, że ustawodawca pozbawił sąd możliwości rozpatrzenia sprawy - poprzez narzucenie konkretnej sankcji w sprawach o bardzo różnych okolicznościach. Takie rozwiązanie zaburzyło wg Trybunału trójpodział władzy. Temat ten szeroko omówił adw. Marcin Jaklewicz, Szef Praktyki Przestępczości Rynku Finansowego i Ubezpieczeń w artykule „Stracili dożywotnio prawo jazdy, będą mogli je odzyskać? Co oznacza wyrok TK?”, który dostępny jest we „Wprost”.

Ekspert wyjaśnił, że przepis ten dotyczył osób ponownie skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz osób, które spowodowały katastrofę w ruchu ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Sprawa, która trafiła do TK, dotyczyła osoby ponownie prowadzącej pojazd po pijanemu, którą sąd od razu uznał za winną.

Trybunał stwierdził, że narzucenie sądom obowiązku orzekania dożywotniego zakazu bez możliwości uwzględnienia okoliczności sprawy i warunków sprawcy pozbawia sądy możliwości sprawiedliwego osądzenia sprawy. Sąd powinien mieć swobodę decyzyjną przy wymierzaniu kary, co jest kluczowe dla wymiaru sprawiedliwości.

Mec. Jaklewicz zwrócił uwagę, że wydany wyrok jest bardziej normą prawną niż wyrokiem, ponieważ ma wpływ na funkcjonowanie prawa w szerszym zakresie. Po więcej ciekawych spostrzeżeń zapraszamy do lektury – tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content