- Aktualności -
Kontrowersje wokół świadka koronnego
Instytucję świadka koronnego kojarzy wiele osób, a to głównie za sprawą filmów kryminalnych lub sensacyjnych. Skąd w ogóle pomysł zastosowania takiego rozwiązania, na podstawie jakich przepisów funkcjonuje w Polsce, a przede wszystkim dlaczego jest ono tak bardzo kontrowersyjne? O tym opowiedziała adw. Urszula Piątkowska-Banach, Szef Praktyki Przestępczości Kryminalnej i Narkotykowej w KKZ, na antenie radia „TOK FM”.
Ekspertka na początku wyjaśniła od kiedy w Polsce funkcjonuje prawnie instytucja świadka koronnego i jakie czynniki społeczno-ekonomiczne miały na to znaczący wpływ. Zwróciła uwagę, że kontrowersje wokół świadka koronnego pojawiają się głównie za sprawą jego sprzeczności z zasadą legalizmu, ponieważ osoba taka nie będzie karana za przestępstwo w którym sama brała udział.
Mec. Piątkowska-Banach szczegółowo wytłumaczyła jakie przesłanki musi spełnić osoba, aby mogła w ogóle występować jako świadek koronny, jednocześnie podkreślając, że należy odróżnić instytucję świadka koronnego z Ustawy o świadku koronnym od małego świadka koronnego, który opisany został w przepisach Kodeksu karnego.
Jakie zagrożenia niesie za sobą instytucja świadka koronnego? Jaką cenę płacą za to podatnicy? A przede wszystkim jakie korzyści otrzymuje osoba, która została świadkiem koronnym i czy jej życie faktycznie jest godne pozazdroszczenia?
Zachęcamy do śledzenia działalności naszej ekspertki.