- Aktualności -

3 lipca 2024

Luki prawne w konfiskacie rozszerzonej

Konfiskata rozszerzona została wprowadzona do polskiego prawa jako narzędzie do walki z zorganizowaną przestępczością gospodarczą. Mechanizm ten miał przeciwdziałać przenoszeniu korzyści majątkowych z przestępstw na osoby trzecie, co sprawcy robili, aby uniknąć konfiskaty. Istnieją jednak luki w przyjętych rozwiązaniach, które mogą pozwalać sprawcom na zachowanie korzyści majątkowych. O potrzebie uzupełnienia przepisów w tym zakresie opowiedział adw. Daniel Pękala, Szef Praktyki Przestępczości Gospodarczej i Prawnokarnej Ochrony Spółek, w swoim artykule „Konfiskata rozszerzona wymaga uzupełnienia”. Publikacja dostępna jest w „Dziennik Gazeta Prawna”.

Autor wyjaśnił, że zgodnie z art. 45 § 1 k.k., korzyści majątkowe podlegają przepadkowi, tylko jeśli nie podlegają zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi. Problemy pojawiają się, gdy przestępstwo powoduje straty majątkowe pokrzywdzonego, np. w przypadku oszustw (art. 286 k.k.) czy przywłaszczenia (art. 284 k.k.). Sprawcy często przenoszą korzyści majątkowe na inne osoby lub podmioty, co utrudnia ich odzyskanie przez pokrzywdzonych.

Mec. Pękala wyjaśnił również konsekwencje funkcjonującej luki prawnej. Przepisy nie pozwalają komornikom na egzekwowanie majątku niebędącego formalnie własnością sprawcy, nawet jeśli pochodzi on z przestępstwa. Ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych również nie daje możliwości dochodzenia roszczeń majątkowych od tych podmiotów. Jakie zmiany warto wprowadzić wg naszego eksperta? Po jego ciekawe spostrzeżenia zapraszamy do artykułu – tutaj.

Nota Prawna Polityka prywatności Polityka Cookies © 2024 wszystkie prawa zastrzeżone
Skip to content