Długotrwałe, tymczasowe aresztowanie klienta uchylone
Długotrwałe, tymczasowe aresztowanie klienta uchylone
Klient KKZ przebywa w areszcie ponad rok. Sąd zastosował taki środek zapobiegawczy z uwagi na zarzucane mu podejrzenie osiągnięcia bardzo wysokiej korzyści majątkowej z przestępstwa, a także zagrożenie surową karą. Dzięki skutecznej argumentacji r.pr. Pawła Gołębiewskiego, Szefa Praktyki Przestępczości Międzynarodowej i Obsługi Klienta Zagranicznego oraz adw. Patrycji Patriak-Omelan
z ww. praktyki, sąd zdecydował się na zmianę środka izolacyjnego na wolnościowy w postaci poręczenia majątkowego.
Należy podkreślić, że sukces jest o tyle ważny, że aresztowanie było długotrwałe. Dodatkowo dotychczas argumentacja stosowania tego środka opierała się w większości na groźbie surowej kary, która jest niejednokrotnie traktowana jako tak zwana przesłanka samoistna.
Wnikliwa ocena zgormadzonego materiału, wykazanie braku możliwości wpływania na postępowanie karne i jego utrudnianie, jak również faktu, iż przesłanka surowej kary nie może być automatycznie przesłanką samoistną spowodowało, iż zarówno sąd okręgowy jako sąd pierwszej instancji, jak i sąd apelacyjny rozpoznający zażalenia, nie uwzględnili przeciwnej argumentacji, a klient po przyjęciu przez sąd poręczenia będzie wolny.
Gratulujemy r.pr. Pawłowi Gołębiewskiemu i adw. Patrycji Patriak-Omelan. To ich kolejny wspólny sukces.