Odpowiedzialność zarządu – jak reagować na straty
Odpowiedzialność zarządu – jak reagować na straty
Zarządzanie spółką to z pewnością niełatwa sprawa, zwłaszcza, że na członkach zarządu ciąży odpowiedzialność zarówno cywilna jak i karna. A jakie działania powinien podjąć członek zarządu, który odkrył straty wywołane błędnymi decyzjami poprzednika? M.in. na to pytanie odpowiedziały r.pr. Justyna Nawrot z Działu Prawa dla Biznesu oraz adw. Magdalena Szyfman-Łupińska z Działu Prawa Karnego i Compliance we wspólnym artykule „Za działanie członków zarządu na szkodę spółki – odpowiedzialność cywilna i karna”. Całość dostępna jest w „Dziennik Gazeta Prawna”.
Autorki podkreśliły, że w powyższej sytuacji członek zarządu powinien natychmiast zgłosić sprawę do wewnętrznego działu audytu i kontroli. Następnie, we współpracy z działem prawnym, powinien przeprowadzić dokładne dochodzenie w celu ustalenia przyczyn strat oraz zebrania dowodów na zaniedbania poprzednika. Konsultacja z zespołem prawnym pomoże w zrozumieniu prawnych aspektów sytuacji oraz określeniu, czy działania poprzedniego zarządubyły zgodne z przepisami prawa, a także czy istnieją podstawy do podjęcia kroków prawnych.
Co zrobić, jeśli dochodzenie potwierdzi, że straty wyniknęły z przestępstwa? Jakie kroki pozwolą na przyspieszenie postępowania, a tym samym zwiększenie szansy na odzyskanie utraconego majątku? Na te i inne pytania, nasze ekspertki wyczerpująco odpowiedziały w artykule. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury – tutaj.