Sprostowanie prasowe skuteczne jak zawsze
Sprostowanie prasowe skuteczne jak zawsze
W jednym z najpopularniejszych serwisów internetowych w Polsce ukazała się seria artykułów na temat klienta kancelarii – znanego polityka. Artykuły zawierały szereg nieprawdziwych informacji. W konsekwencji, kancelaria wystąpiła w imieniu klienta z wnioskiem o opublikowanie sprostowania.
Redaktor naczelny serwisu odmówił publikacji sprostowania, więc następstwem było wytoczenie powództwa. W pierwszej instancji żądanie klienta zostało oddalone. Jednak skuteczna argumentacja prawników KKZ wywiedziona w apelacji, doprowadziła do wydania przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wyroku, w którym redaktor naczelny został zobowiązany do opublikowania sprostowania. Zgodnie z wyrokiem sprostowanie ma zostać opublikowane w terminie trzech dni roboczych, licząc od dnia uprawomocnienia się wyroku.
Sąd Apelacyjny podzielił stanowisko naszych prawników zaprezentowane w apelacji, odnosząc się do zasadności żądania sprostowania, co do każdego materiału prasowego w którym podane zostały nieprawdziwe lub nieścisłe informacje na temat klienta KKZ. Sąd II instancji zgodził się ze stanowiskiem apelacji, że nie można odmówić ochrony prawnej osobie, co do której publikowane i powielane są w kolejnych artykułach prasowych nieprawdziwe lub nieścisłe informacje.
Postępowania o sprostowanie dają więc szansę na szybkie i skuteczne przedstawienie opinii publicznej stanowiska osoby zainteresowanej, piętnując przy tym nieprawdzie bądź nieścisłe informacje zamieszczane w materiałach prasowych.
Sprawę prowadzili adw. Karolina Krężel-Pek i adw. Paweł Zieliński z Zespołu Prawa Mediów , działającego w ramach Działu Postępowań Spornych, których skuteczne działanie doprowadziło do szybkiego prawomocnego sukcesu w sprawie. Gratulacje!
Sygnatura sprawy: SA Warszawa VI ACa 1230/23