Kiedy warto zawrzeć list intencyjny z kontrahentem?
Kiedy warto zawrzeć list intencyjny z kontrahentem?
W świecie biznesu kluczowe jest odpowiednie sformalizowanie zamiarów współpracy, a list intencyjny stanowi doskonałe narzędzie do tego celu. Mimo że nie jest regulowany przepisami prawa, jego rola w negocjacjach oraz we współpracy jest nieoceniona. Temat ten omówiła r.pr. Paulina Czajka z Działu Prawa dla Biznesu w swoim artykule „Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie postanowienia w nim zawrzeć?”, który dostępny jest w „Rzeczpospolitej”.
Autorka wskazała, że list intencyjny pozwala na uporządkowanie dotychczasowych ustaleń oraz wyrażenie woli zawarcia umowy w przyszłości. Jako wprowadzenie do kolejnych kroków w relacjach biznesowych, może zawierać różne postanowienia, od podstawowych informacji o stronach po zasady finansowania, czy kwestie zachowania poufności.
Mec. Czajka podkreśliła, że mimo braku wiążących skutków prawnych, list intencyjny jest ważnym dokumentem, który wyraża profesjonalizm stron oraz ich chęć do współpracy. Dzięki niemu strony mogą uniknąć nieporozumień, a także lepiej przygotować się do negocjacji nad ostateczną umową. Wyjaśniła również kiedy zawiera się list intencyjny, w jakiej formie, na jaki czas oraz jakie elementy powinien zawierać. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury – tutaj.