Obowiązek naprawienia szkody w postępowaniu karnym

29 stycznia 2025

Obowiązek naprawienia szkody w postępowaniu karnym

Dochody z przestępstwa podlegają ścisłej kontroli prawnej, a pokrzywdzeni mają obecnie większe szanse na odzyskanie utraconego mienia. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z października 2023 r. znacząco wzmocniła pozycję osób, które dochodzą roszczeń w ramach postępowania karnego. Temat ten omówił adw. Daniel Pękala, Szef Praktyki Przestępczości Gospodarczej i Prawnokarnej Ochrony Spółek w swoim artykule „Obowiązek naprawienia szkody orzeczony w postępowaniu karnym ma pierwszeństwo przed hipoteką”. Dostępny jest w „Dziennik Gazeta Prawna”.

Autor wyjaśnił, że wprowadzona zmiana sprawia, że obowiązek naprawienia szkody orzeczony przez sąd karny ma pierwszeństwo przed innymi wierzytelnościami, w tym przed hipoteką. Oznacza to, że osoby poszkodowane przez sprawców przestępstw gospodarczych mogą skuteczniej dochodzić swoich praw niż wierzyciele korzystający z drogi cywilnej.

Dzięki nowym regulacjom, wyrok sądu karnego nakładający obowiązek naprawienia szkody może być szybciej egzekwowany. Jeśli skazany nie uiści zasądzonej kwoty dobrowolnie, pokrzywdzony może skierować sprawę do komornika, mając pierwszeństwo w zaspokojeniu roszczeń przed innymi wierzycielami, nawet przed bankiem posiadającym hipotekę na nieruchomości dłużnika. W obliczu tych zmian wybór postępowania karnego staje się bardziej korzystną drogą dochodzenia sprawiedliwości, zwłaszcza w sprawach o charakterze karnym gospodarczym.

Po więcej zapraszamy do lektury – https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/9720965,obowiazek-naprawienia-szkody-orzeczony-w-postepowaniu-karnym-ma-pierws.html

D.-Pękala-DGP-www-grafika
Skip to content