Deregulacja – dobra zmiana dla biznesu?
Deregulacja – dobra zmiana dla biznesu?
Zespół powołany przez premiera Donalda Tuska przedstawił propozycje deregulacyjne, które mają stać się punktem wyjścia do dalszej dyskusji. Skupiają się one głównie na kwestiach podatkowych, cyfryzacji administracji oraz zmianach w prawie karnym i karno-skarbowym. Wśród postulatów znalazło się m.in. ograniczenie nadużyć przy stosowaniu tymczasowych aresztów, racjonalizacja sankcji za błędy w obrocie gospodarczym oraz uniemożliwienie instrumentalnego wszczynania postępowań karno-skarbowych w celu przerwania przedawnienia zobowiązań podatkowych. Temat skomentowała adw. Monika Orczykowska Szef Działu Prawa Karnego i Compliance w artykule „Biznes boi się prawa karnego. Deregulacją chce objąć nawet areszty”, który ukazał się na portalu „Prawo.pl”.
Mec. Orczykowska podkreśla, że nadużywanie tymczasowego aresztowania prowadzi do dramatycznych skutków nie tylko w sferze osobistej, ale także biznesowej. Przedsiębiorca, który zostaje pozbawiony wolności, traci możliwość zarządzania firmą, podejmowania decyzji i reprezentowania swojego podmiotu. Dodatkowo, sądy często przedłużają areszty niemal automatycznie, bez dokładnej analizy potrzeby stosowania tego środka.
Ekspertka dodaje również, że obecne przepisy przewidują alternatywne środki, takie jak dozór czy poręczenie majątkowe, które mogłyby być stosowane częściej. Jej zdaniem, zmiana w podejściu sędziów jest równie istotna, co ewentualne zmiany legislacyjne. Zwraca także uwagę, że propozycje zespołu Brzoski wpisują się w szerszy trend dyskusji na temat potrzeby reformy tymczasowego aresztowania i projektów zmian legislacyjnych funkcjonujących w przestrzeni publicznej. Więcej szczegółów tutaj - https://www.prawo.pl/biznes/deregulacja-zespol-rafala-brzoski-chce-zmian-w-prawie-karnym,531573.html
