- Alimenty -
Czym są alimenty?
Alimenty to obowiązek polegający na dostarczaniu przez zobowiązanego środków utrzymania niezbędnych do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. Mówiąc prościej – to dodatkowe pieniądze pozwalające pokryć podstawowe wydatki związane chociażby z opłatą za najem mieszkania, opłacić ratę kredytu, pokryć wydatki na jedzenie, opłatę za szkołę czy też studia.
Kiedy sąd przyzna alimenty na dzieci?
Rodzice zobowiązani są do utrzymywania swoich małoletnich dzieci, które nie są w stanie utrzymać się same. Rodzice zwolnieni są z obowiązków alimentacyjnych wobec dzieci, jeśli dochody z majątku należącego do małoletnich wystarczają na pokrycie kosztów ich utrzymania i wychowania.
Świadczenia alimentacyjne (alimenty) nie muszą być ustalone przez sąd. Rodzice wspólnego małoletniego dziecka mogą na drodze pozasądowej uzgodnić kwotę oraz termin przekazywania środków na utrzymanie małoletniego dziecka. W przypadku gdy rodzice nie są w stanie wypracować wspólnego stanowiska, pomocne może być przeprowadzenie mediacji.
Brak porozumienia stwarza konieczność wszczęcia postępowania sądowego. W przypadku gdy alimenty mają zostać orzeczone na dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia, pozew o alimenty wnosi rodzic jako przedstawiciel ustawowy małoletniego.
Sądem właściwym w sprawach o alimenty będzie sąd rejonowy miejsca zamieszkania pozwanego (tego rodzica, który ma płacić alimenty) lub miejsca zamieszkania uprawnionego (dziecka) – wyboru dokonuje rodzic wnoszący powództwo. Pozew w sprawie o alimenty musi zawierać wszelkie elementy pisma procesowego.
Pozew w sprawie o zasądzenie alimentów nie podlega opłacie. Istotnym elementem takiego pozwu jest wskazanie wartości sporu. W tego rodzaju sprawach, wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok. Jeśli zatem będziemy dochodzili kwoty 1000 zł miesięcznie, to wartość przedmiotu sporu wyniesie 12 000 zł.
Najtrudniejszym elementem spraw o zasądzenie alimentów jest właściwe przygotowanie materiału dowodowego już przed wszczęciem postępowania sądowego. W tym celu rodzic powinien szczegółowo wyliczyć koszty utrzymania małoletniego takie jak: odzież, środki higieniczne, wyżywienie, hobby, edukacja, leczenie. Koszty należy udowodnić za pomocą faktur imiennych lub rachunków imiennych. Paragony nie posłużą jako dowód w sprawie o alimenty, bowiem nie wskazują kto nabywał produkty.
Jaka jest wysokość alimentów orzekana przez sądy w Polsce?
Sąd określa wysokość alimentów na podstawie dwóch przesłanek: usprawiedliwionych potrzeb małoletniego oraz możliwości majątkowych zobowiązanego.
Istotne jest, że ustalając wysokość alimentów sąd bierze pod uwagę możliwości majątkowe nie zaś rzeczywistą sytuację majątkową zobowiązanego. Oznacza to, że sąd ustali potencjalne możliwości zarobkowe zobowiązanego jeśli pozostając zdolnym do pracy nie pracuje lub wykazuje zarobki znacznie poniżej jego kwalifikacji i możliwości zawodowych.
Świadczenie alimentacyjne może polegać także na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie dziecka. Wówczas na pozostałych zobowiązanych ciąży obowiązek pokrywania kosztów utrzymania lub wychowania małoletniego – w całości lub w części.
Czy sąd może orzec alimenty na rzecz innych członków rodziny?
Alimentów mogą dochodzić także dalsi członkowie rodziny o ile znajdują się w niedostatku. Zobowiązanymi do alimentacji będą krewni w linii prostej oraz rodzeństwo. W pierwszej kolejności obowiązek alimentacyjny spada na zstępnych, następnie zaś na wstępnych. W przypadku obciążenia krewnych w tym samym stopniu, obowiązek alimentacyjny obciąża ich proporcjonalnie do możliwości zarobkowych i majątkowych.
Warunkiem zasądzenia takich alimentów jest brak możliwości samodzielnego zaspokojenia swoich potrzeb przez uprawnionego, oraz możliwości majątkowe zobowiązanego. Nałożony obowiązek alimentacyjny nie może powodować uszczerbku na utrzymaniu zobowiązanego i jego najbliższej rodziny.
Czy sąd może orzec alimenty na rzecz byłego małżonka?
Małżonek, który znajduje się w niedostatku i nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, może żądać dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. W tym wypadku konieczne staje się wykazanie niedostatku, tj. takiej sytuacji w której uprawniony małżonek nie ma i nie jest w stanie samodzielnie zgromadzić środków na swoje utrzymanie.
W sytuacji kiedy tylko jeden z małżonków uznany zostaje za winnego rozkładu pożycia, małżonek niewinny, którego sytuacja materialna wskutek rozwodu uległa istotnemu pogorszeniu, także może żądać alimentów. W tym wypadku, nie jest wymagane pozostawanie w niedostatku. Konieczne jest wykazanie, że sytuacja materialna małżonka niewinnego – ubiegającego się o alimenty, ulegnie pogorszeniu wskutek rozwodu.
Potrzebujesz wsparcia w obszarze alimentów?