- Błąd w sztuce medycznej -
Czym jest w błąd w sztuce medycznej?
Błąd w sztuce medycznej nie jest dostatecznie jasno zdefiniowany w polskim prawie. Zgodnie z definicją wypracowaną w orzecznictwie jest to czynność bądź zaniechanie lekarza w zakresie diagnozy i terapii, niezgodną z nauką medycyny w zakresie dla lekarza dostępnym.
Błędy medyczne dzielimy przede wszystkim na:
- diagnostyczny – który dotyczy błędnej analizy stanu zdrowia i wydania wadliwej diagnozy,
- terapeutyczny – który został wywołany na skutek błędu diagnostycznego i związanego z tym błędnego doboru leczenia,
- organizacyjny – który powstał w wyniku nieprawidłowej decyzji organu kierującego placówką medyczną,
- techniczny – który został spowodowany postępowaniem związanym z decyzją lekarza/ popełniany przez personel medyczny.
Błędy w sztuce lekarskiej – przykłady
W ostatnim czasie błędy lekarskie coraz częściej zdarzają się poza szpitalnym stołem. W przestrzeni medialnej coraz głośniej jest o wycieczkach celebrytek do Turcji celem poprawy urody (ta praktyka zyskała już miano „turystyki medycznej”) czy o rosnącej liczbie poszkodowanych krótkotrwałymi nakładkami ortodontycznymi. Również na rodzimym rynku – w szczególności chirurgii plastycznej – dochodzi do coraz większej ilości błędów medycznych. Zgodnie z danymi prokuratury na przestrzeni lat 2022-2023 zostało wszczętych ponad 5,5 tys. spraw o błędy medyczne, a liczba ich wciąż rośnie. Co więc można zrobić, gdy do błędu w sztuce już doszło?
Jak zgłosić błąd w sztuce lekarskiej?
Pracownik medyczny za swój błąd może odpowiedzieć karnie, cywilnie i dyscyplinarnie. Jeżeli działania medyka były związane z pracą, którą wykonywał w ramach stosunku pracy, to będzie on również podlegał odpowiedzialności pracowniczej.
W związku z popełnionym błędem medycznym możesz podjąć różnorakie działania. Przysługuje ci prawo złożenia:
- skargi do dyrektora (kierownika) podmiotu leczniczego,
- skargi do Rzecznika Praw Pacjenta,
- skargi do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego i innych organów odpowiedzialnych,
- skargi do rzecznika odpowiedzialności zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej,
- wniosku do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych,
- pozwu o odszkodowanie (zadośćuczynienie, rentę),
- zawiadomieniu o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa,
- wniosku o udzielenie pomocy do organizacji pacjenckich.
Jednym z rozwiązań o których wciąż się mało mówi jest również Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych przy Rzeczniku Praw Pacjenta, który w relatywnie tani i szybki sposób może pomóc uzyskać pieniądze w ramach odszkodowania. Nasi doświadczeni prawnicy są gotowi przygotować kompletny i skuteczny wniosek, który zwiększy twoje szanse na powodzenie w sprawie.
Jak udowodnić błąd w sztuce lekarskiej?
Niezależnie jednak od obranej ścieżki dochodzenia swoich roszczeń, najważniejsza dla udowodnienia błędu w sztuce lekarskiej będzie opinia biegłego. Biegły jednak wydaje opinię na podstawie dokumentacji medycznej, która często nie odzwierciedla faktycznego uszczerbku na zdrowiu. Wobec tego ważne będzie zbieranie dokumentacji z innych ośrodków z których korzystaliśmy, a także uzyskanie kopii całej dokumentacji medycznej z placówki medycznej w której uzyskaliśmy daną terapię. Pomocne może też się okazać ułożenie w głowie wszystkich szczegółów wydarzeń naszego leczenia czy zebrania danych świadków.
Kiedy błąd medyczny jest przestępstwem?
Nie ma jednego przepisu, na podstawie którego medyk odpowiadałby karnie za popełniony błąd medyczny. Czyn lekarza albo innego pracownika medycznego można rozważać m.in. na płaszczyźnie poniższych przestępstw:
- art. 155 k.k. – nieumyślnego spowodowania śmierci,
- art. 156 k.k. – ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
- art. 157 k.k. – średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu,
- art. 157a k.k. – uszczerbku na zdrowiu dziecka poczętego,
- art. 160 § 1 i 2 k.k. – narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Zgodnie jednak z zapowiedziami rządowymi, od początku 2024 r. likwidowane są działy prokuratur ds. błędów medycznych, co może jednak znacznie wydłużyć czas prowadzonych śledztw. Nasi prawnicy wiedzą jednak jak doprowadzić do przyspieszenia postępowań karnych.
Czy warto skorzystać z pomocy prawnika w sprawie o błędy medyczne?
Błędy medyczne niejednokrotnie wiążą się z wieloma trudnymi emocjami, w szczególności gdy w skutek błędu utracimy bliską osobę. Samodzielne prowadzenie postępowania nie dość, że obarczone będzie dużym obciążeniem psychicznym, to może okazać się bardzo trudnym przedsięwzięciem, bowiem postępowania o błędy medyczne oparte są w dużej mierze o specjalistyczne opinie biegłych. W wielu więc przypadkach pomoc profesjonalnego prawnika znającego prawne zawiłości postępowań pomoże doprowadzić sprawę do szybkiego i szczęśliwego końca.
Usługi kancelarii Kopeć & Zaborowski w zakresie spraw o błędy medyczne obejmują m.in.:
- ocenę sytuacji prawnej klienta i udzielenie pełnej konsultacji co do realnych szans na otrzymanie jak największych środków pieniężnych w ramach danego postępowania;
- reprezentację przed organami takimi jak Rzecznik Praw Pacjenta, w tym składanie wniosków do Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych;
- reprezentowanie przed organami ścigania i sądami wszystkich instancji w sprawach karnych i cywilnych, od momentu złożenia zawiadomienia czy pozwu aż do skutecznej egzekucji roszczeń;
- prowadzenie sprawy przed ubezpieczycielami, w tym składanie odwołań od decyzji i monitorowania stanu sprawy;
- prowadzenie mediacji i negocjacji z podmiotami odpowiedzialnymi za błędy medyczne.
Masz problem? Potrzebujesz wsparcia w zakresie błędu medycznego? Nie zwlekaj!