- Kontrola celno-skarbowa -
Na czym polega kontrola celno-skarbowa?
Podczas toku kontroli celno – skarbowej sprawdzane jest, w szczególności przestrzeganie przepisów prawa podatkowego, w tym zakresie m.in. podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, prawa celnego oraz innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów w obrocie między obszarem celnym Unii Europejskiej a państwami trzecimi, w szczególności przepisów dotyczących towarów objętych ograniczeniami lub zakazami, przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, prawa dewizowego, przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Obecnie Krajowa Administracja Skarbowa czyli wyspecjalizowana administracja rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa oraz ochrony obszaru celnego Unii Europejskiej, posiada bardzo silne narzędzia w zakresie pozyskiwania dowód związanych z nieprzestrzeganiem przepisów podatkowych czy celnych, co pozwala Jej coraz skuteczniej prowadzić kontrole w tym obszarze.
Jak wynika z danych statystycznych prezentowanych przez Ministerstwo Finansów w ostatnich latach ponad 90 % kontroli prowadzonych przez Organy KAS kończy się wykryciem jakiś nieprawidłowości.
Kto prowadzi kontrolę celno-skarbową?
Kontrolę celno-skarbowa, prowadzą naczelnicy urzędów celno-skarbowych, w przeciwieństwie do kontroli podatkowej, którą prowadzą naczelnicy urzędów skarbowych.
Zgodnie z ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej każdy naczelnik urzędu celno-skarbowego może wykonywać kontrolę celno-skarbową na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od siedziby kontrolowanego.
Czy dostanę zawiadomienie o kontroli celno-skarbowej?
Należy pamiętać, że w przypadku kontroli celno-skarbowej nie otrzymamy żadnego zawiadomienia, jak ma to miejsce w przypadku kontroli podatkowej, (poza pewnymi wyjątkami, gdzie urząd skarbowy nie zawiadamia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej np. podejrzenie popełnienia przestępstwa skarbowego), o tym, że organ podatkowy chce przeprowadzić kontrolę celno-skarbową w naszej firmie.
Zgodnie z ustawą o KAS wszczęcie kontroli celno-skarbowej następuje z urzędu, na podstawie upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej udzielonego kontrolującemu, przy czym datą wszczęcia kontroli celno-skarbowej jest dzień doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej.
Czy można skorygować deklarację podatkową?
Podatnik po otrzymaniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej, ma prawo, w zakresie objętym kontrolą do skorygowania deklaracji podatkowej w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do kontroli. Uwzględnienie złożonej korekty deklaracji podatkowej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego skutkuje zakończeniem kontroli celno-skarbowej. Jest to pewien wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą m.in. na czas trwania kontroli celno-skarbowej czy też postępowania podatkowego ulega zawieszeniu prawo do złożenia korekty deklaracji podatkowej.
Jak kończy się kontrola celno-skarbowa?
W kontroli celno-skarbowej termin jej zakończenia wyznacza doręczenie badanemu podmiotowi wyniku kontroli. Wraz z doręczeniem wyniku kontroli aktualizuje się prawo kontrolowanego do złożenia korekty deklaracji. Zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy o KAS w terminie 14 dni od dnia doręczenia wyniku kontroli kontrolowany może skorygować w zakresie objętym kontrolą celno-skarbową uprzednio złożoną deklarację podatkową.
Jeżeli podatnik nie złoży korekty lub Organ jej nie uwzględni to wydaje postanowienie o przekształceniu kontroli w postępowanie podatkowe.
Wówczas postepowanie podatkowe toczy się na podstawie zgodnie z przepisami wskazanymi w Ordynacji podatkowej.
Kiedy wszczynane jest postępowanie celne?
Należy pamiętać, że nie zawsze kontrola celno-skarbowa kończy się wynikiem, w niektórych przypadkach, jak na przykład w przypadku kontroli przestrzegania prawa celnego takowa kontrola kończy się protokołem z kontroli celno-skarbowej, po którym Organ wszczyna postępowanie celne.
Jak w praktyce wyglądają kontrole celno-skarbowe?
Coraz częstszą praktyką Organów Krajowej Administracji Skarbowej jest prowadzenie wielotorowych działań wobec podatnika, w szczególności wszczynane są jednocześnie kontrole celno-skarbowe wraz z postępowaniami karnymi skarbowymi przy jednoczesnym blokowaniu rachunków bankowych podatnika w oparciu o przepisy dotyczące wykorzystania sektora finansów do wyłudzeń skarbowych tzw. postępowania STIIR związane z blokowaniem rachunków bankowych wobec których jest podejrzenie, że mogą być wykorzystywane do popełniania przestępstw skarbowych.
Należy również pamiętać, że organy Krajowej Administracji Skarbowej w toku kontroli celno-skarbowej niejednokrotnie gromadzą informacje o majątku kontrolowanego. Zajęcie majątku w toku kontroli skarbowych czy też w toku innych postępowań prowadzonych przez organy podatkowe na poczet m.in. zaległości podatkowych, długu celnego, w tym poprzez blokadę rachunków bankowych, zajęcie wierzytelności z tytułu wystawionych kontrahentom faktur VAT, bardzo często uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej ale również niejednokrotnie pozbawia podatnika środków do życia.
Zachęcamy do zapoznania się z kompleksową ofertą kancelarii Kopeć & Zaborowski dotyczącą kontroli celno-skarbowej.
Masz problem? Potrzebujesz wsparcia w związku z kontrolą celno-skarbową? Nie zwlekaj!
Skontaktuj się z nami!
Podstawową funkcją faktury jest dokumentowanie zdarzeń gospodarczych w zakresie obrotu towarami i usługami.