- Odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie -
Co to jest odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie?
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie stanowi swojego rodzaju naprawienie szkody, której doznała osoba niezasadnie pozbawiona wolności. Niesłuszne pozbawienie wolności może nieść za sobą szereg dolegliwości – nie tylko natury psychicznej, ale również w zakresie stabilności finansowej i życiowej osoby poszkodowanej.
Odszkodowanie stanowi formę naprawienia szkody majątkowej, której doznała osoba niesłusznie pozbawiona wolności, zaś zadośćuczynienie polega na zrównoważeniu negatywnych przeżyć pokrzywdzonego, zrekompensowaniu krzywdy poniesionej na skutek tego zdarzenia. Odszkodowanie lub zadośćuczynienie przysługuje od Skarbu Państwa.
Komu i kiedy przysługuje odszkodowania za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie?
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie przysługuje oskarżonemu, który w wyniku wznowienia postępowania, kasacji lub skargi nadzwyczajnej został uniewinniony lub skazany na łagodniejszą karę. Odszkodowanie to ma naprawić poniesioną przez oskarżonego szkodę wynikłą z wykonania względem niego w całości lub w części kary, której to w okolicznościach sprawy nie powinien on ponieść.
Możliwość zasądzenia odszkodowania i zadośćuczynienia występuje również w przypadku zastosowania wobec danej osoby środka zabezpieczającego – jak elektroniczna kontrola miejsca pobytu, terapia, terapia uzależnień czy pobyt w zakładzie psychiatrycznym, a także w przypadku niesłusznego tymczasowego aresztowania lub zatrzymania.
Co istotne – rekompensata nie przysługuje, jeżeli osoba sama skierowała oskarżenie przeciwko sobie.
Jak można ubiegać się o zasądzenie odszkodowania za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie?
Osoba niezasadnie pozbawiona wolności, chcąc ubiegać się o zasądzenie wobec niej odszkodowania lub zadośćuczynienia, powinna złożyć stosowny wniosek. Wniosek taki składa się do sądu okręgowego, w którego okręgu wydano orzeczenie w pierwszej instancji, a w przypadku niesłusznego tymczasowego aresztowania – do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce, w którym nastąpiło zwolnienie tymczasowo aresztowanego lub zwolnienie zatrzymanego.
Złożenie przedmiotowego wniosku możliwe jest przez rok od daty uprawomocnienia się orzeczenia dającego podstawę do odszkodowania, a w wypadku tymczasowego aresztowania – od daty uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie, zaś w przypadku zatrzymania – od daty zwolnienia.
Ile może wynieść zasądzone zadośćuczynienie i odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie?
Wyliczenie odpowiedniej kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia stanowi duże wyzwanie dla sądu orzekającego w takiej sprawie. Wyliczenie odpowiedniej kwoty zadośćuczynienia polega na swojego rodzaju oszacowaniu wysokości negatywnych przeżyć, którymi dotknięta została osoba niesłusznie pozbawioną wolności.
Ustalając wysokość kwoty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, uwzględnić należy czas pozbawienia wolności i warunki w jakich pokrzywdzony przebywał, konsekwencje, jakie niesłuszne skazanie wywołało dla dobrego imienia skazanego, wystąpienie wobec pokrzywdzonego ostracyzmu środowiskowego czy nieprzychylnych reakcji po zwolnieniu z aresztu lub zakładu karnego, a także trzeba wziąć pod uwagę negatywne skutki o charakterze niematerialnym w zakresie zdrowia poszkodowanego – w tym przede wszystkim zdrowia psychicznego.
Wysokość odszkodowania ustalana jest zaś na podstawie bardziej materialnych kryteriów, w postaci wyliczenia faktycznie utraconego zarobku, rzeczywistej straty w mieniu poszkodowanego – chodzi więc o zmniejszenie aktywów lub zwiększenie pasywów, których doznała osoba niesłusznie pozbawiona wolności. Ustalenie tej straty następuje poprzez zbadanie różnicy w stanie majątkowym poszkodowanego przed zastosowaniem środków represji i po jego uniewinnieniu, umorzeniu postępowania albo orzeczeniu łagodniejszej kary. W celu poparcia takiego wyliczenia, przedłożyć należy zaświadczenia stanowiące o wysokości pensji osoby niesłusznie pozbawionej wolności, faktury przedstawiające dochód przedsiębiorcy, bądź inne dokumenty, z których wynika wysokość utraconego przychodu poszkodowanego.
Pamiętać trzeba, że wykazanie szkody niematerialnej, psychicznej, stanowi często nie lada wyzwanie, gdyż jej wykazanie opierać się będzie w głównej mierze na wewnętrznych przeżyciach osoby niesłusznie skazanej, bez możliwości przedłożenia konkretnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Jak można zatem zauważyć, tak ważnym jest, aby powyższy wniosek został sporządzony i skompletowany w sposób kompleksowy i rzetelny, gdyż od jego odpowiedniego przygotowania w dużej mierze zależeć będzie zasądzona na rzecz pokrzywdzonego w późniejszym czasie kwota pieniężna.
Jako Kancelaria posiadamy bogate doświadczenie w występowaniu przed sądami w sprawach o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne pozbawienie wolności. Oferujemy analizę sprawy w zakresie wystąpienia przesłanek do złożenia wniosku o odszkodowanie lub zadośćuczynienie oraz kompleksowe przygotowanie wniosku o zasądzenie powyższych roszczeń. Zapewniamy także pomoc i reprezentację Klienta na etapie postępowania sądowego, w tym postępowania odwoławczego. Działamy w oparciu o wieloletnie doświadczenie, które pozwala nam na właściwe oszacowanie wysokości szkody i późniejsze jej wyegzekwowanie.
Nasze usługi w zakresie uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie obejmują:
- analizę, czy spełnione zostały warunki wystąpienia z wnioskiem o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne pozbawienie wolności;
- przygotowanie apelacji w przypadku wydania wyroku oddalającego wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne pozbawienie wolności;
- reprezentację Klienta na wszystkich etapach postępowania sądowego, łącznie z postępowaniem odwoławczym w przypadku nieuwzględnienia wniosku o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne pozbawienie wolności.
Masz problem? Potrzebujesz wsparcia w zakresie uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie? Nie zwlekaj!