- Pomoc w zmianie prokuratorskiego zakazu opuszczania kraju -
W trakcie prowadzenia postępowania karnego, zdarzyć się może, że prokurator je prowadzący stwierdzi wystąpienie obawy ucieczki i ukrycia się podejrzanego w sprawie. Aby tego uniknąć, prokurator ma możliwość nałożenia na podejrzanego zakazu opuszczania kraju, który w przypadku długotrwałych postępowań potrafi być nad wyraz uciążliwy.
Na czym polega zakaz opuszczania kraju?
Zakaz opuszczania kraju to środek zapobiegawczy w postępowaniu karnym, pozwalający podejrzanemu na pozostawanie na wolności, przy jednoczesnym braku obawy prokuratora o zagrożenie prawidłowego toku postępowania.
W postępowaniu przygotowawczym – czyli jeszcze zanim sprawa trafi do sądu – prokurator ma możliwość skorzystania z tego środka, jeśli obawia się, że podejrzany, w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej, ucieknie za granicę. W przypadku zastosowania tego środka, podejrzany w żadnym wypadku i z żadnego powodu nie może opuścić kraju.
Zakaz opuszczania kraju może zostać połączony z zabraniem podejrzanemu paszportu lub innego dokumentu uprawniającego przekroczenie granicy. Przez inny dokument rozumieć należy paszport tymczasowy czy polski dokument podróży wydany cudzoziemcowi. Można orzec także zakaz wydania takiego dokumentu, jeśli podejrzany go jeszcze nie posiada. Nie można zatrzymać natomiast dowodu osobistego.
Kiedy orzeka się zakaz opuszczania kraju?
Jak już zostało wspomniane, możliwość orzeczenia zakazu opuszczenia kraju występuje w przypadku obawy ukrycia się podejrzanego w innym państwie. W praktyce dotyczy to najczęściej sytuacji, w których podejrzani mają wystarczająco dużo środków finansowych, żeby żyć i ukrywać się za granicami kraju.
Co do zasady, zakaz opuszczania kraju orzekany jest zamiast tymczasowego aresztowania, według zasady pierwszeństwa orzekania środków wolnościowych przed izolacyjnymi. Zdarza się jednak, że początkowo wobec danego podejrzanego stosuje się tymczasowe aresztowanie, jednak z uwagi na zmianę okoliczności sprawy lub stanowiska prokuratora, środek ten zostaje zmieniony na zakaz opuszczania kraju.
Obawa o opuszczenie przez podejrzanego kraju musi być uzasadniona, czyli realna, mająca odzwierciedlenie w okolicznościach konkretnej sprawy. Obawa nie może opierać się wyłącznie na przypuszczeniach i domniemaniach. Przykładowo, sam zakup walizki nie będzie stanowił uzasadnionej obawy, ale fakt zaopatrzenia się w fałszywe dokumenty uprawniające do pobytu w innym kraju już taką obawę może stanowić.
Co grozi za nieprzestrzeganie zakazu opuszczenia kraju?
Chociaż Kodeks karny nie przewiduje bezpośredniej kary dla podejrzanego, który zdecydował się na złamanie zakazu opuszczania kraju, to jednak takie działanie może wiązać się z szeregiem dolegliwości dla łamiącego. W przypadku, w którym zakaz opuszczania kraju nie jest wystarczający dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania, konieczne może okazać się zastosowanie bardziej skutecznych środków – w tym tymczasowego aresztowania.
Czy można zmienić zakaz opuszczenia kraju?
Zakaz opuszczania kraju często stosowany jest wraz z dozorem policyjnym bądź poręczeniem majątkowym. Naruszenie zakazu opuszczenia kraju powoduje przepadek poręczenia, co stanowi szczególną dolegliwość dla podejrzanego. W przypadku jednak braku dalszej obawy o ucieczkę i ukrycie podejrzanego, prokurator w postępowaniu przygotowawczym powinien zmienić go na mniej uciążliwy środek bądź całkowicie uchylić.
Zmiany takiej może dokonać prokurator samodzielnie, jednak najczęściej dochodzi do tego pod wpływem wniosku podejrzanego bądź jego obrońcy. W przypadku chęci zmiany zakazu opuszczania kraju, podejrzany musi wykazać, że nie ma żadnych dalszych powodów, żeby przypuszczać, że może ukryć się poza granicami kraju. Prokurator musi mieć pewność, że zmiana zakazu w żaden sposób nie wpłynie na przebieg całego postępowania.
Wniosek o uchylenie lub zmianę zakazu opuszczania kraju wnosi się do prokuratora, który prowadzi postępowanie, który ma na jego rozpatrzenie 3 dni.
Jeśli prokurator nie przychyli się do stanowiska podejrzanego, od postanowienia w tym zakresie można się odwołać. Zażalenie takie składa się do sądu rejonowego, w którego okręgu prowadzi się postępowanie. Co jednak istotne, złożenie zażalenia jest możliwe jedynie w przypadku, kiedy wniosek o zmianę lub uchylenie zakazu opuszczania kraju został złożony po upływie minimum 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia o zastosowaniu wobec podejrzanego zakazu opuszczania kraju.
Jeśli jednak prokurator zgodzi się z wnioskiem podejrzanego, dochodzi do zmiany lub uchylenia zakazu. Najrozsądniej wnioskować o całkowite uchylenie środka. Czasami jednak, z uwagi na bardziej skomplikowane okoliczności sprawy, prokurator nie pozwoli na zupełny brak środka zapobiegawczego. W takim wypadku należy wnosić o jego zmianę – zakaz opuszczania kraju zmienić można na dozór policyjny czy poręczenie – majątkowe, indywidualne lub społeczne. Dozór policyjny polegać może na obowiązku zgłaszania się w jednostce Policji w określonych odstępach czasu lub obowiązku informowania o planowanym wyjeździe i terminie powrotu. Poręczenie majątkowe polega zaś może na uiszczeniu konkretnej kwoty na poczet gwarancji prawidłowego przebiegu postępowania karnego – w przypadku przestrzegania zasad przez podejrzanego, poręczenie majątkowe ulega zwrotowi. Poręczenie indywidualne i społeczne jest formą zapewnienia, składanego odniesieniu do poręczenia indywidualnego przez osobę trzecią, a w odniesieniu do poręczenia społecznego, przez osobę zaufania publicznego – że podejrzany będzie stawiać się na każde wezwanie prokuratora i sądu.
Jako Kancelaria posiadamy bogate doświadczenie w sprawach, w których wystąpił zakaz opuszczania kraju. Oferujemy kompleksową pomoc prawną na każdym etapie postępowania. Zdajemy sobie sprawę z tego jak problematyczny w codziennym życiu może okazać się zakaz opuszczania kraju, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby zakaz ten został uchylony lub zmieniony na mniej uciążliwy środek zapobiegawczy.
Posiadamy największy w Polsce zespół składający się z 30 doświadczonych prawników o różnych specjalizacjach zajmujących się wyłącznie prawem karnym.
Jesteśmy wyspecjalizowani w występowaniu przed sądami, organami ścigania i międzynarodowymi instytucjami wymiaru sprawiedliwości. Dzięki odwadze i determinacji jesteśmy w stanie realnie zadbać o bezpieczeństwo i prawa naszych Klientów. Prowadziliśmy najsłynniejsze procesy karne w Polsce.
Nasze usługi obejmują:
- pomoc w zmianie prokuratorskiego zakazu opuszczania kraju;
- przygotowanie wniosku o zmianę prokuratorskiego zakazu opuszczania kraju;
- sporządzenie zażalenia w przypadku odmowy zmiany prokuratorskiego zakazu opuszczania kraju;
- przygotowanie kolejnego wniosku o zmianę prokuratorskiego zakazu opuszczania kraju, jeżeli odmówiono jego zmiany, a istnieją nowe, niewskazane wcześniej okoliczności;
- pomoc w uzyskaniu warunkowego umorzenia postępowania lub warunkowego zawieszenia wykonywania kary;
- reprezentację Klienta na wszystkich etapach postępowania.
Masz problem? Potrzebujesz wsparcia aby zmienić zakaz opuszczania kraju na inny środek zapobiegawczy?