- Pranie brudnych pieniędzy -
Co oznacza pranie brudnych pieniędzy?
,,Pranie pieniędzy’’ oznacza wszelkie działania zmierzające do wprowadzenia do legalnego obrotu pieniędzy lub innych wartości majątkowych uzyskanych z nielegalnych źródeł bądź służących do finansowania nielegalnej działalności.
Zarzut prania pieniędzy kojarzony jest często z klasycznymi zorganizowanymi grupami przestępczymi, np. narkotykowymi, dotyczy jednak często innych zorganizowanych działań karalnych, w tym przestępczości gospodarczej i skarbowej. Postęp technologiczny w sektorze finansowym sprawił, że pranie pieniędzy polega niejednokrotnie na łańcuchu skomplikowanych operacji finansowych i gospodarczych.
Czy pranie pieniędzy jest karane?
W Polsce pranie pieniędzy jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 8 lat, a w przypadku, gdy sprawca działa w porozumieniu z innymi osobami – nawet do lat 10 (art. 299 k.k.) Polskie przepisy w przypadku skazania za pranie pieniędzy przewidują również możliwość wymierzenia obostrzonej kary grzywny wynoszącej aż do 6 000 000 zł (art. 309 k.k. i art. 33 § 3 k.k.).
Skazanie za przestępstwo prania pieniędzy automatycznie rodzi też zakaz pełnienia funkcji członka zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatora spółki. Dodatkowo za każdy czyn związany z działalnością zawodową czy gospodarczą sąd może orzec zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej czy też zakaz zajmowania stanowiska lub wykonywania zawodu lub pracy w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji lub udziałów.
Czy w sprawach o pranie pieniędzy stosowany jest areszt tymczasowy?
Ze względu na zagrożenie surową karą przedstawienie zarzutu prania pieniędzy stanowi często podstawę wniosku o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania.
Jakie są inne konsekwencje związane z podejrzeniem popełnienia prania brudnych pieniędzy?
Podejrzenie popełnienia przestępstwa prania pieniędzy może też wiązać się z blokadą transakcji bankowej lub rachunku bankowego. Dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą może to oznaczać ryzyko utraty możliwości wywiązywania się ze swoich zobowiązań, a w konsekwencji utraty płynności finansowej.
Czy można uniknąć odpowiedzialności za pranie pieniędzy?
W ramach walki z procederem prania pieniędzy polski ustawodawca przewidział możliwość uniknięcia kary (klauzulę niekaralności) dla sprawcy, który dobrowolnie ujawnił wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz okoliczności jego popełnienia, pod warunkiem, że zapobiegło to popełnieniu innego przestępstwa. Sąd zastosuje też nadzwyczajne złagodzenie kary, jeżeli sprawca podejmował starania zmierzające do ujawnienia tych informacji i okoliczności.
Czy są jeszcze inne przepisy dotyczące prania pieniędzy?
W związku z rosnącą skalą tego zjawiska, zarówno na gruncie prawa europejskiego jak i polskiego, obowiązuje szereg regulacji prawnych mających za zadanie walkę z praniem pieniędzy – mowa tu o przepisach nazywanych potocznie AML (Anti-Money Laundering).
Najważniejszym aktem prawnym w Polsce narzucającym liczne obowiązki na tzw. podmioty obowiązane są przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML).
Centralnym elementem polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu jest Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF), wspierany przez Departament Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów, który wykonuje zadania polskiej jednostki analityki finansowej (PJAF) w zakresie informacji finansowych dotyczących podejrzenia prania pieniędzy.
W zakresie zagadnień związanych z praniem pieniędzy kancelaria Kopeć & Zaborowski oferuje m.in.:
- analizę potrzeb klienta i opracowanie odpowiednich polityk, wewnętrznej procedury AML i innej niezbędnej dokumentacji (tzw. Criminal compliance)
- doradztwo w zakresie przygotowywania dokumentacji oceny ryzyka instytucji obowiązanych
- reprezentację Klienta w postępowaniu administracyjnym oraz sądowoadministracyjnym w przedmiocie nałożenia kar za niezrealizowanie obowiązków wynikających z ustawy o AML, w szczególności udział w postępowaniu przez GIIF oraz WSA
- pomoc prawną w przypadku dokonania blokady rachunków bankowych na podstawie przepisów ustawy o AML
- przeprowadzanie szkoleń dla pracowników instytucji obowiązanych dotyczących obowiązków wynikających z ustawy o AML, w szczególności w zakresie związanym ze stosowaniem środków bezpieczeństwa finansowego, przechowywania dokumentacji, zgłaszania organom ścigania podejrzeń przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu
- wsparcie w bieżących kontaktach z GIIF, organami nadzoru oraz organami ścigania
- wsparcie w dokonywaniu i aktualizacji zgłoszeń beneficjentów rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR);
- prowadzenie monitoringu legislacyjnego i przegląd procedur pod kątem konieczności ewentualnych zmian w świetle wprowadzanych nowelizacji
- prowadzenie spraw karnych i karno-gospodarczych
- audyty wewnętrzne
- reprezentację przed organami ścigania i sądami
- działania w charakterze obrońcy podejrzanych/oskarżonych
- pozyskanie opinii eksperckich
- pomoc w uzyskaniu wsparcia odpowiednich organizacji i instytucji,
- pełne wsparcie w zakresie ochrony wizerunku firmy (współpracujemy z renomowanymi agencjami PR)
Potrzebujesz wsparcia prawnego przy przestępstwie prania pieniędzy? Nasz zespół doświadczonych prawników jest do Twojej dyspozycji.