- Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu -
Co oznacza prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu?
Wyróżnić można dwa stany, w których znaleźć się może człowiek w wyniku spożycia napoju alkoholowego:
- stan po użyciu alkoholu oraz
- stan nietrzeźwości.
Stan po użyciu alkoholu zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Stan nietrzeźwości zachodzi zaś, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu – co za to grozi?
Może się zdarzyć, że osoba po spożyciu napoju alkoholowego, wsiada za kierownicę samochodu lub innego pojazdu. Jeśli taka osoba prowadzi pojazd znajdując się – zgodnie z przytoczoną wyżej definicją – w stanie po użyciu alkoholu, mowa będzie o wykroczeniu, które to zagrożone jest karą grzywny w wysokości do 5000 zł lub karą aresztu do 30 dni, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat, 10 punktami karnymi. Taką samą karą będzie zagrożona osoba, która znajdując się w przedstawionym wyżej stanie nietrzeźwości, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd, niż pojazd mechaniczny.
Jeśli zaś dana osoba, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, prowadzi inny pojazd niż pojazd mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega on karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
Skazanie za popełnienie wykroczenia prowadzenia pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, obowiązkowo prowadzi do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.
Sąd orzekając ten zakaz, określa rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy – możliwe jest wskazanie więcej niż jednego rodzaju pojazdu. Zakaz prowadzenia pojazdów może być orzeczony niezależnie od tego, czy sprawca posiada uprawnienia do ich prowadzenia, a także obejmować pojazdy, których prowadzenie nie wymaga uprawnień.
W przypadku skazania za wykroczenie prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny, w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości, sąd może orzec także zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.
Przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości – co za to grozi?
Z surowszym zagrożeniem karą będzie mieć do czynienia osoba, która prowadzi pojazd mechaniczny w znajdując się w stanie nietrzeźwości W takim przypadku mowa jest o przestępstwie, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Sprawca przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości, który był już wcześniej prawomocnie skazany za:
- prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo
- przestępstwo spowodowania katastrofy w komunikacji (art. 173 k.k.), przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji (art. 174 k.k.), przestępstwo spowodowania wypadku komunikacyjnego (art. 177 k.k.) lub przestępstwo spowodowania wypadku komunikacyjnego przez żołnierza, którego skutkiem śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu (art. 355 § 2 k.k.) – popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub sprawca, który dopuścił się przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo,
musi liczyć się z jeszcze większym obostrzeniem w postaci zagrożenia karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 178a § 4 k.k.).
W sytuacji skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości, sąd ma obowiązek orzec przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym, chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy przestępstwa była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Oceny tych okoliczności dokonuje sąd, dlatego tak ważnym jest, aby w odpowiedni sposób przedstawić wszystkie okoliczności mogące występować na korzyść sprawcy.
Skazanie za przestępstwo prowadzenia pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości wiąże się z obowiązkowym orzeczeniem przez sąd świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od co najmniej 5000 złotych do wysokości 60 000 złotych.
Skazanie zaś za powyższe przestępstwo w typie kwalifikowanym, opisanym w art. 178a § 4 k.k. rodzi zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio oraz obowiązek zapłaty świadczenia pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od co najmniej 10 000 złotych do wysokości 60.000 złotych.
Ważne!
W odniesieniu do sprawcy przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości w typie kwalifikowanym (art. 178a § 4 k.k), sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach, co stanowi dodatkową dolegliwość, o której warto pamiętać.
Zakres świadczonych usług w obszarze prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu obejmuje m.in.:
- analizę sprawy;
- działanie w charakterze obrońcy podejrzanych/oskarżonych;
- reprezentację i asystę w sytuacjach kryzysowych (przeszukania, przesłuchania, zatrzymania, przedstawienie zarzutów, tymczasowe aresztowania);
- reprezentację Klienta przed organami ścigania i sądami;
- pomoc w uzyskaniu wsparcia odpowiednich organizacji i instytucji;
- pozyskanie opinii eksperckich.
Masz problem? Potrzebujesz wsparcia w związku z prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu? Nie zwlekaj!