- Przerwa w wykonywaniu kary pozbawienia wolności -
W przypadku odbywania kary pozbawienia wolności zasadą jest, że karę tę skazany odbywa nieprzerwanie. W szczególnych przypadkach istnieje jednak możliwość uzyskania przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności m.in. z powodu ciężkiej choroby lub wypadku losowego.
Kiedy sąd musi udzielić przerwy w wykonaniu kary?
Istnieją dwie podstawy udzielenia przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności – obowiązkowa (art. 153 § 1 kodeksu karnego wykonawczego), kiedy sąd po stwierdzeniu określonych okoliczności musi udzielić przerwy, oraz fakultatywna (art. 153 § 2 k.k.w.), kiedy decyzja w tej kwestii podlega swobodnemu uznaniu sądu.
Obowiązkowe udzielenie przerwy w wykonaniu kary następuje w przypadku stwierdzenia choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać jego życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo. W takich przypadkach sąd udziela przerwy w wykonaniu kary do czasu ustania przeszkody.
Choroba psychiczna lub inna ciężka choroba jest zazwyczaj ustalana na podstawie opinii biegłego lekarza sądowego. Aby sąd zdecydował się na jego powołanie, należy najpierw chorobę uprawdopodobnić, przedstawiając pełną dokumentację medyczną i historię choroby.
Kiedy sąd może udzielić przerwy w wykonaniu kary?
Z kolei fakultatywne udzielenie przerwy w wykonaniu kary może nastąpić w przypadku, jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste. Odroczenie na tej podstawie następuje na okres łącznie nie przekraczający roku.
Jako przyczyna przerwy w wykonaniu kary na tej podstawie mogą zostać wskazane m.in.:
- konieczność opieki nad chorym lub niepełnosprawnym członkiem rodziny;
- nagła choroba lub śmierć członka rodziny;
- konieczność uregulowania spraw finansowych i zapewnienia rodzinie środków do życia w nagłej sytuacji losowej (choroba, pożar, powódź lub inna klęska żywiołowa).
Ile razy można uzyskać przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności?
W trakcie odbywania kary pozbawienia wolności przerwę w jej wykonaniu można uzyskać kilka razy. Nie można jednak uzyskać przerwy przed upływem roku od dnia ukończenia poprzedniej przerwy i powrotu po niej do zakładu karnego, chyba że zachodzi wypadek choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby skazanego albo inny wypadek losowy.
Jak wygląda procedura związana z udzieleniem przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności?
O udzieleniu przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności decyduje sąd penitencjarny. Na postanowienie w przedmiocie udzielenia przerwy w wykonaniu kary przysługuje zażalenie do sądu odwoławczego.
Udzielając przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, sąd może zobowiązać skazanego do podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej, zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu lub poddania się odpowiedniemu leczeniu lub rehabilitacji, oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych.
Ważne!
Jeżeli sąd nie zgodził się na udzielenie przerwy w wykonaniu kary, możliwe jest złożenie kolejnego wniosku, jednakże jeżeli nie zawiera on nowych okoliczności, może zostać pozostawiony bez rozpoznania.
W postępowaniu o udzielenie przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności warto skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii prawnej.
Nasze usługi w zakresie pomocy związanej z udzieleniem przerwy w wykonaniu kary obejmują:
- analizę, czy spełnione zostały warunki wystąpienia z wnioskiem o udzielenie przerwy w wykonaniu kary;
- przygotowanie wniosku o udzielenie przerwy w wykonaniu kary;
- przygotowanie kolejnego wniosku o udzielenie przerwy w wykonaniu kary, jeżeli sąd odmówił udzielenia przerwy, a istnieją nowe, niewskazane wcześniej okoliczności;
- reprezentację przed sądem na wszystkich etapach postępowania o udzielenie przerwy w wykonaniu kary, łącznie z postępowaniem zażaleniowym w przypadku o udzielenie przerwy w wykonaniu kary.
Masz problem? Potrzebujesz wsparcia związanego z udzieleniem przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności? Nie zwlekaj!