- Przestępstwa narkotykowe -
Co to są przestępstwa narkotykowe?
Do przestępstw narkotykowych zaliczyć można czyny zabronione przez prawo w związku z wytwarzaniem, handlem, przemytem i posiadaniem narkotyków. Aktem, który reguluje powyższą kwestię jest ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.
Brak jest legalnej definicji narkotyku – za narkotyk uznawany są wskazane w ustawie m.in. substancje psychotropowe, środki odurzające, substancje psychoaktywne, mak lub konopie.
Przestępstwa narkotykowe w głównej mierze polegają na posiadaniu narkotyków, ich wytwarzaniu, przetwarzaniu lub przerabianiu, przywozie, wywozie lub przewozie narkotyków, udzielaniu innej osobie narkotyku bądź ich nielegalnej uprawie.
Co grozi za posiadanie narkotyków?
Polskie prawo w surowy sposób penalizuje przestępstwa narkotykowe. Dla przykładu posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli jednak przedmiotem posiadania jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, czyn taki podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Co to oznacza “znaczna ilość narkotyków”?
Nie ma definicji znacznej ilości narkotyków, jednak przyjmuje się, że za znaczną ilość uważa się taką ilość środków, która mogłaby zaspokoić tego rodzaju potrzeby co najmniej kilkadziesiąt osób uzależnionych.
Jakie są inne przestępstwa narkotykowe?
Wspomnieć trzeba też o przestępstwie nielegalnej uprawy maku, konopi lub krzewu koki, w przypadku którego sprawca czynu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli przedmiotem czynu jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Za przestępstwo uznawane jest także wytwarzanie, przetwarzanie albo przerabianie środków odurzających lub substancje psychotropowych albo przetwarzanie słomy makowej, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.
Za powyższe w odniesieniu do substancji psychoaktywnych, sprawca podlegać będzie karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli zaś przedmiotem czynu jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych, słomy makowej lub nowych substancji psychoaktywnych, lub czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca taki podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.
Karą grzywny i karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat zagrożone jest też wprowadzania do obrotu – wbrew przepisom ustawy – środków odurzających, substancji psychotropowych, słomy makowej lub nowych substancji psychoaktywnych albo uczestniczenie w takim obrocie. Jeżeli przedmiotem czynu jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub słomy makowej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Jeśli przedmiotem czynu posiadania narkotyków są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.
Ze względu na surowość potencjalnej kary oraz charakter czynu, przedstawienie zarzutu wytwarzania narkotyków lub ich wprowadzania do obrotu stanowi często podstawę wniosku o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania.
Co istotne, za przestępstwa narkotykowe grozi nie tylko kara pozbawienia wolności. Sąd – oprócz skazania na taką karę – może orzec na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii nawiązkę w wysokości do 50 000 zł.
Zakres świadczonych usług obejmuje, m.in.:
- reprezentację i asystę w sytuacjach kryzysowych (przeszukania, przesłuchania, zatrzymania, przedstawienie zarzutów, tymczasowe aresztowania);
- reprezentację przed organami ścigania, w tym Prokuraturą, Policją i CBA oraz przed sądami;
- działanie w charakterze obrońcy podejrzanych/oskarżonych;
- opracowanie strategii procesowej i komunikacyjnej;
- pozyskanie opinii eksperckich;
- pomoc w uzyskaniu wsparcia odpowiednich organizacji i instytucji.
Masz problem? Potrzebujesz wsparcia w zakresie prawa karnego? Nie zwlekaj!