- Rozwód z winy obojga małżonków -
Czym jest rozwód z winy obojga małżonków?
Małżonkowie, którzy decydują się na rozwód mogą dokonać tego na drodze polubownej, ustalając wszelkie szczegóły rozstania. Wówczas jedna ze stron wnosi powództwo o rozwiązanie związku małżeńskiego bez orzekania o winie. W przypadku braku porozumienia małżonkowie mają prawo żądać orzeczenia rozwodu z winy współmałżonka. Z żądaniem orzeczenia winy obu stron można wystąpić także wtedy gdy nie mamy dowodów świadczący o wyłącznej winie współmałżonka. Sąd w sprawie o rozwód może także orzec, iż winę w rozkładzie pożycia ponoszą oboje małżonkowie.
Kiedy rozwód jest możliwy?
Rozwodu może żądać każdy z małżonków, warunkiem jest aby pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Wspólne pożycie polega na duchowej, fizycznej oraz gospodarczej więzi. O zupełnym rozkładzie możemy mówić wtedy gdy zerwaniu uległy wszystkie wymienione więzi łączące małżonków. Proces ten powinien także być rozciągnięty w czasie, nie zaś być wynikiem jednorazowego zdarzenia.
Jakie są powody uzasadniające orzeczenie rozwodu winy obu stron?
Wniesienie powództwa zawierającego roszczenie o orzeczenie rozwodu z winy współmałżonka, zazwyczaj wywołuje reakcję w postaci obrony. Wówczas strony postępowania wzajemnie oskarżają się o przyczynienie do rozbicia małżeństwa. W toku postępowania dowodowego, sąd może dojść do przekonania, że strona która wnosiła o orzeczenie winy, także nie wywiązywała się z obowiązków wobec rodziny.
Co ważne, Sąd nie różnicuje winy małżonków, nie ma zatem możliwości procentowego ustalenia stopnia winy. Nawet jeśli zachowanie jednego z małżonków było znacznie bardziej rażące, a drugi z małżonków także przyczynił się do rozpadu małżeństwa – rozwód zostanie orzeczony z winy obojga małżonków.
Ciekawym zagadnieniem jest kwestia podwójnej zdrady. Kluczowe staje się ustalenie chwili zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Jeśli do zdrady doszło przed tym rozkładem to niewiernemu małżonkowi możemy przypisać winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Zachowanie drugiego małżonka może zostać uznane za pochodną rozpadu małżeństwa.
Jakie są skutki orzeczenia rozwodu z winy obojga małżonków?
Orzeczenie winy, którejkolwiek ze stron pozostaje bez wpływu na władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi dziećmi. Małżonkowie, bez względu na swoją winę mają takie same prawa i obowiązki wobec małoletnich dzieci. Takie rozstrzygnięcie nie będzie miało także znaczenia w sprawie o podział majątku wspólnego.
Pamiętać jednak należy, iż przyczyny uzasadniające orzeczenie rozwodu z winy obojga małżonków mogą mieć przełożenie na w/w kwestie. Stanie się tak na przykład gdy za winę uznane zostanie trwonienie majątku wspólnego. Wówczas może znaleźć to odzwierciedlenie w orzeczeniu nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków. Istotne jest prawidłowe sformułowanie wniosku o orzeczenie nierównych udziałów i poparcie go odpowiednimi dowodami.
W przypadku orzeczenia rozwodu z winy obojga małżonków każdy z małżonków zachowuje prawo do ubiegania się o alimenty. Małżonek, który znajduje się w niedostatku i nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, może żądać dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. W tym wypadku konieczne staje się wykazanie niedostatku, tj. takiej sytuacji w której uprawniony małżonek nie ma i nie jest w stanie samodzielnie zgromadzić środków na swoje utrzymanie. Jest to obowiązek dożywotni, nieograniczony w czasie, trwający aż do uchylenia go przez sąd.
Potrzebujesz wsparcia w związku z orzeczeniem rozwodu z winy obojga małżonków?